Roche broni swojego leku

FARMAKOTERAPIA

Autor: biotechnologia.com.pl/rynekaptek.pl   26-08-2009, 11:34

Roche broni swojego leku Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Nie ma bezpośrednich dowodów na to, by lek obniżający masę ciała xenical powodował uszkodzenia wątroby - stwierdził szwajcarski producent leków Roche.

Amerykańscy urzędnicy z Agencji FDA przeglądają obecnie raporty z lat 1999 - 2008 na temat uszkodzeń wątroby u ludzi, którzy brali xenical lub jego odpowiednik sprzedawany bez recepty – alli (substancja czynna orlistat).

- Roche w sposób ciągły monitorował i analizował hepatotoksycznośc xenical. Do dzisiaj, nie stwierdzono powiązania między jego zażywaniem a uszkodzeniami tego organu - powiedział rzecznik Roche Alexander Klauser.

Orlistat jest silnym, specyficznym i długo działającym inhibitorem lipaz wytwarzanych w przewodzie pokarmowym. Działa on w świetle żołądka i jelita cienkiego po utworzeniu wiązania z aktywnym miejscem serynowym lipazy żołądkowej i trzustkowej. Pozbawiony aktywności enzym nie hydrolizuje tłuszczu, przyjętego w pożywieniu w postaci triglicerydów, do wchłaniających się wolnych kwasów tłuszczowych oraz monoglicerydów.

W dwuletnich badaniach oraz w czteroletnim badaniu stosowano niskokaloryczną dietę, zarówno w grupie pacjentów stosujących orlistat, jak i w grupie pacjentów przyjmujących placebo.

Bezpieczeństwo leku zostało potwierdzone w blisko 100 badaniach klinicznych na łącznej grupie liczącej 30 000 pacjentów.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH