Rola farmaceuty w świecie pacjenta geriatrycznego

FARMAKOTERAPIA

Autor: Aptekarz Polski/rynekaptek.pl   03-07-2017, 11:23

Rola farmaceuty w świecie pacjenta geriatrycznego Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Farmaceuta bardzo często cieszy się większym zaufaniem niż lekarz, dlatego też odgrywa on istotną rolę w doradzaniu pacjentom – szczególnie w podeszłym wieku przy doborze leków, które dostępne są bez recepty - czytamy w felietonie nowego „Aptekarza Polskiego”.

Mając na uwadze zmiany zachodzące w starzejących się organizmie, przede wszystkim należy pamiętać pamiętać o tym, że w wieku podeszłym czynnikiem modyfikującym farmakokinetykę leków jest ich eliminacja - pisze dr n. med. Robert Błaszczak, kierownik Klinicznego Medycznego Centrum Seniora USK w Łodzi.

W Polsce, podobnie jak w innych krajach europejskich, ma miejsce stały proces starzenia się ludności. O ile w roku 1931 4,8% ludności Polski stanowiły osoby powyżej 65 roku życia, o tyle w roku 1999 już 12%, a przewiduje się, że w roku 2050 będzie to aż 31,3%. Osoby starsze powoli stają się także coraz większą grupą, która ze względu na wiele schorzeń sięga po preparaty dostępne bez recepty, dlatego tak ważne jest, aby potencjalnych pacjentów ustrzec przed zgubnymi skutkami interakcji lekowych.

Wraz z wiekiem dochodzi do także stopniowego pogarszania się funkcji nerek, dlatego to wszystko sprawia, że pacjent w wieku podeszłym jest bardzo często narażony na działanie niepożądane leków, interakcje lek-lek, lek-choroba.

Jak czytamy, należy także pamiętać, że pacjent geriatryczny bardzo często nie podaje lekarzom wykazów leków, które przyjmuje a będąc bardzo często na wizytach u wielu specjalistów.

Wprawdzie to lekarze wystawiają recepty, ale pacjent w wieku podeszłym często nie informuje, idąc do specjalisty, jakie leki już przyjmuje i okazuje się, że niekiedy daje do realizacji w aptece recepty na leki pośród których przynajmniej dwa preparaty są z tej samej grupy.

Wiemy, że nie jest rolą farmaceuty ingerować w ordynację leków, ale w przypadku pacjenta w wieku podeszłym można zwrócić uwagę, że tych preparatów nie powinien przyjmować jednocześnie, ponieważ mają takie same działanie (np. dwa preparaty inhibitorów pompy protonowej – jeden zalecony przez lekarza Podstawowej Opieki Zdrowotnej, a drugi przez gastrologa).

Więcej: http://www.aptekarzpolski.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH