Rosja: początek szczepień p/ koronawirusowi możliwy przed końcem roku

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   26-11-2020, 15:33

Rosja: początek szczepień p/ koronawirusowi możliwy przed końcem roku Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Masowe szczepienia przeciwko koronawirusowi powinny rozpocząć się w Rosji przed końcem roku – powiedział 26 listopada rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Urzędnik nie wskazał jednak konkretnej daty, zaś masowe zastosowanie szczepionki określił jako „wielkie zadanie”.

Pieskow zaznaczył, szczepienia będą mieć charakter dobrowolny.

- Nie potrafię wskazać konkretnej daty, ale powinno to nastąpić przed końcem roku, tak się spodziewamy - powiedział Pieskow, cytowany przez agencję TASS. Jak dodał, jest zbyt wcześnie, by mówić o masowych szczepieniach, a ich aplikowanie będzie przebiegać etapami, w zależności od "geografii i możliwości przechowywania substancji".

Rzecznik Kremla zauważył również, że dostępność szczepionki będzie zależała od możliwości producentów.

Portal RBK przypomina, że minister zdrowia Tatiana Golikowa jako możliwy termin rozpoczęcia szczepień wskazywała wcześniej 2021 rok. W pierwszej kolejności mieliby zostać zaszczepieni lekarze i nauczyciele.

24 listopada twórcy rosyjskiej szczepionki Sputnik V twierdzili, że jej skuteczność przekroczyła 95 proc. w 42. dniu stosowania.

Ośrodek im. Gamalei, w którym opracowano szczepionkę, podlegający ministerstwu zdrowia Rosji, zapewniał, że podczas trwających badań nie odnotowano objawów niepożądanych. W badaniach klinicznych Sputnika V bierze udział około 40 tys. osób, tj. takiej grupie szczepionka zostanie podana do końca br.

W Rosji w ciągu minionej doby 524 osoby zmarły na Covid-19; jest to najwyższy dobowy przyrost zgonów od początku epidemii. Rekordowo wysoka jest również liczba nowych zakażeń - od środy przybyło ich w Rosji 25 487.

Ogólna liczba zakażeń koronawirusem w kraju wynosi teraz 2 187 990, a liczba przypadków śmiertelnych - 38 062.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH