Rośnie liczba dzieci chorych na cukrzycę

FARMAKOTERAPIA

Autor: KL, Rzeczpospolita/rynekaptek.pl   01-12-2010, 13:32

Dramatycznie wzrasta liczba dzieci cierpiących z powodu cukrzycy. W ciągu najbliższych 10-15 lat może się ona podwoić - informuje Rzeczpospolita.

Cukrzyca nie boli, jej początkowe objawy łatwo przeoczyć. Właśnie to sprawia, że większość zachorowań zostaje wykryta przypadkowo, przy okazji innych badań. Część osób nie wie, że choruje. Wczesna diagnostyka może jednak uchronić pacjenta przed ciężkimi powikłaniami, np. ślepotą, niewydolnością nerek, amputacją kończyn, ryzykiem niedokrwiennej choroby serca i zawału serca, udarem mózgu, wadami wrodzonymi u noworodków. Choroba skraca życie przeciętnie o 10-15 lat.

Największy niepokój specjalistów budzi jednak wzrost zachorowalności wśród dzieci. Obecnie choruje ich na cukrzycę ok. 18 tys. Najczęściej choroba występuje pomiędzy 10. a 16. rokiem życia. Coraz częściej jest też diagnozowana wśród przedszkolaków.

Dlatego, zdaniem pediatrów, każde dziecko powinno być raz w roku zbadane przez specjalistę. Ma to szczególne znaczenie w grupach zwiększonego ryzyka, tj. w przypadku nadwagi, małej aktywności fizycznej oraz w rodzinach, w których występuje cukrzyca.

– W przypadku cukrzycy ważne są też działania edukacyjne, należy przygotować nauczycieli z zakresu niesienia pomocy chorym uczniom czy posługiwania się pompą insulinową – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Mariusz Masiarek z Towarzystwa Pomocy Dzieciom i Młodzieży z Cukrzycą.

Jak przyznaje Masiarek, w Polsce poziom wiedzy o cukrzycy wciąż jest zbyt niski: – Spotykamy się z przypadkami wypraszania chorych z restauracji, których personel uznał, że podawanie sobie insuliny jest nieestetyczne. Diabetycy są także często uważani za osoby pozostające pod wpływem alkoholu lub narkotyków – zaznacza.

Cukrzyca wcześnie rozpoznana i prawidłowo leczona pozwala żyć zupełnie normalnie – pacjent może pracować i uczyć się.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH