Różne nurty poszukiwań skutecznego leku na Zespół Downa

FARMAKOTERAPIA

Autor: Nasz Dziennik/rynekaptek.pl   26-06-2017, 09:43

Różne nurty poszukiwań skutecznego leku na Zespół Downa Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Leczenie dzieci z Zespołem Downa znajduje się na różnym poziomie zaawansowania w zależności od typu badań. Jest nurt, gdzie próbuje się stosować u takich dzieci leki aplikowane w innych chorobach, np. w chorobie Alzheimera – mówi prof. Andrzej Kochański, lekarz genetyk.

Jak wyjaśnił profesor w wywiadzie dla portalu naszdziennik.pl, są też przeprowadzane śmielsze badania biotechnologiczne polegające na wyłączeniu dodatkowego chromosomu 21. pary, jednak są one najmniej zaawansowane. Zamieniono także dodatkowy chromosom w nieaktywny chromosom: 

- Najbardziej popularny nurt to poszukiwanie substancji, które mogą zahamować aktywność najważniejszego enzymu w zespole Downa – białka DYRK1a – wskazał ekspert.

Zwrócił uwagę, że im wcześniej wdrożone zostanie leczenie, tym lepsze jego efekty:

- Procesy uszkodzenia mózgu w zespole Downa zaczynają się już w okresie płodowym, kiedy neurony wędrują do kory mózgowej, na tym etapie byłoby najlepiej podawać lek. Jeżeli lek podawalibyśmy po urodzeniu dziecka, to pewne rzeczy zatrzymamy, ale na dzień dzisiejszy do pełnego zdrowia nie wrócimy.

Wskazał na badania, które wykazały, że np. podawanie z wodą pochodnych związku harminy ciężarnym zwierzętom noszącym płody z modelem zespołu Downa nie szkodziło samej matce, a przywracało pewne parametry morfologiczne płodom, przykładowo zmieniając budowę szkieletu w kierunku pozytywnym:

-  Wydaje mi się, że cała trudność polega na tym, iż medycyna nie tylko w Polsce, ale i na świecie jest nieprzygotowana albo słabo przygotowana na przyjęcie zdobyczy biotechnologów – zaznaczył genetyk.

Więcej: www.naszdziennik.pl

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH