Rozpoczął się Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   19-01-2021, 15:20

Rozpoczął się Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy Większość przypadków raka szyjki macicy związana jest z obecnością wirusa brodawczaka ludzkiego, czyli HPV (fot. archiwum)

Regularne wykonywanie badań cytologicznych oraz test na obecność wirusa brodawczaka HPV najbardziej chronią przed zachorowaniem na raka szyjki macicy, wyjątkowo groźnym nowotworem złośliwym – przypominają eksperci.

18 stycznia rozpoczął się Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy, który potrwa do 22 stycznia. Z tej okazji organizacja Polskie Amazonki Ruch Społeczny (PARS) przypomina, że regularne wykonywanie badań cytologicznych oraz test na obecność wirusa brodawczaka HPV chronią przed zachorowaniem na ten wyjątkowo groźny nowotwór.

PARS wydał "Elementarz: Co to jest HPV?", w którym wyjaśnia, jak niebezpieczny jest wirusa HPV, jak można go wykryć i się przed nim uchronić (dostępny na stronie www.ruchspoleczny.org.pl)

- Warto wiedzieć, co to jest wirus HPV, tak samo jak trzeba wiedzieć, co to jest koronawirus - przekonują Polskie Amazonki Ruch Społeczny. - Jeżeli wiemy, w jaki sposób możemy zarazić się HPV, w jaki sposób możemy się na niego zaszczepić i wreszcie, jakie konsekwencje może mieć, to jesteśmy w stanie bardziej świadomie dbać o swoje zdrowie.

Większość przypadków raka szyjki macicy związana jest z obecnością wirusa brodawczaka ludzkiego, czyli HPV. Jest to bardzo powszechnie występujący wirus, który można przenosić poprzez kontakt skórny lub kontakt seksualny, a jego nosicielami mogą być zarówno kobiety, jak i mężczyźni.

- Jeśli nie masz pewności, jeśli chcesz wiedzieć, jak chronić się przed rakiem szyjki macicy, przeczytaj koniecznie nasz "Elementarz". Mało osób ma świadomość tego, w jaki sposób należy właściwie zapobiegać rakowi szyjki macicy oraz jakie badania wykonywać - przekonuje prezes PARS Elżbieta Kozik.

Organizatorzy kampanii zapewniają, że samo wykrycie obecności wirusa HPV nie jest powodem do zmartwienia, ponieważ obecność HPV wśród ludzi jest bardzo powszechna. 8 z 10 kobiet będzie zakażonych HPV na jakimś etapie swojego życia. Większość infekcji nie ma objawów, jest nieszkodliwa oraz jest eliminowana w sposób naturalny przez układ odpornościowy organizmu.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH