Rusza akcja "Pneumokoki u dorosłych - Zaszczep Zdrowe Nawyki"

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   04-02-2011, 08:25

Pneumokoki wywołują groźne dla życia zapalenie płuc nie tylko u dzieci. Narażone na nie są zwłaszcza osoby po 65. roku życia, palące lub z chorobami przewlekłymi. Najlepszą ochronę zapewni im szczepienie - zachęcają lekarze.

Według ekspertów, najlepszą metodą zapobiegania IChP wśród dorosłych z grup ryzyka jest podanie im 23-walentnej szczepionki polisacharydowej. Zdaniem prof. Adama Antczaka z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, z tej możliwości profilaktyki powinny skorzystać wszystkie osoby po 65. roku życia, palacze papierosów w wieku 19-64 lata, astmatycy w wieku 19-64 lata, pacjenci z cukrzycą, chorobami serca czy przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POChP) oraz osoby z zaburzeniami odporności.

Z danych przedstawionych na konferencji wynika, że szczepionka obniża ryzyko IChP o 50-80 proc., a ryzyko zgonu z powodu pneumokokowego zapalenia płuc o ponad 50 proc. Spada też znacznie ryzyko pobytu w szpitalu. Tymczasem ostatnie badania Pracowni Badań Społecznych (PBS DGA) wykazały, że w Polsce tylko 2,5 proc. seniorów i 2,9 proc. palaczy poddało się takiemu szczepieniu.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH