
15 stycznia wchodzi w życie rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu programów zdrowotnych.
Dokument daje podstawę dla NFZ do finansowania programu profilaktyki palivizumabem zakażeń wirusem RS dla przedwcześnie urodzonych dzieci. Wcześniej palivizumab (synagis) został pozytywnie rekomendowany przez Agencję Oceny Technologii Medycznych.
Przeznaczony jest do podawania w ramach profilaktyki ciężkich infekcji oddechowych wywołanych wirusem RS u niemowląt z dysplazją oskrzelowo-płucną. W ramach programu zdrowotnego palivizumab zostanie podany 780 dzieciom.
W uzasadnieniu rekomendacji AOTM podkreśla, że obecnie palivizumab jest jedyną opcją terapeutyczną dla dzieci szczególnie zagrożonych infekcją wirusem RS. Według wytycznych, preparat może być podany niemowlętom z przewlekłą chorobą płuc, które:
• nie ukończyły 3. miesiąca życia w chwili rozpoczęcia sezonu infekcyjnego RSV
• ich wiek ciążowy był poniżej 30. tygodnia
• oraz dla populacji niemowląt z przewlekłą chorobą płuc, które nie ukończyły 6. miesiąca życia w chwili rozpoczęcia sezonu infekcyjnego RSV i ich wiek ciążowy był poniżej 28. tygodnia.
Lek ma udowodnioną skuteczność w redukcji liczby hospitalizacji, ale nie wpływa na ogólną umiertelność pacjentów. Preparat był po raz pierwszy finansowany z publicznych środków w sezonie listopad-kwiecień. Skorzystało z tej opcji 577 dzieci.
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych