
Śledzenie ewolucji wirusa SARS-CoV-2 w Polsce - to nowy serwis, który pozwala na monitorowanie zmienności genetycznej koronawirusa w naszym kraju.
"Teraz już oficjalnie rusza projekt monitorowania zmienności genetycznej SARS-CoV-2 w Polsce. Wspólnie z Narodowym Instytutem Zdrowia Publicznego w Warszawie oraz Głównym Inspektoratem Sanitarnym będziemy koordynować analizę próbek wirusa - poinformował o projekcie Krzysztof Pyrć, jeden z administratorów monitoringu.
- Startujemy na poziomie około 1% próbek dodatnich, jeżeli wszystko będzie szło gładko mamy nadzieję zwiększyć wolumen. Wyniki sekwencjonowań będziemy regularnie publikować na polskiej wersji serwera NextStrain, co pozwoli na łatwe monitorowanie sytuacji w kraju - dodał.
Na razie w wersji podstawowej można znaleźć go na stronie: http://sarswpolsce.pl/
Projekt jest możliwy wyłącznie dzięki ścisłej współpracy środowiska naukowego: Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Gdańskiego, Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Instytutu Immunologii i Terapii Doświadczalnej Polskiej Akademii Nauk, Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego i sektora komercyjnego: firm genXone SA, Diagtron Laboratoria.
Projekt będzie finansowany ze środków Agencji Badań Medycznych przy wsparciu Ministerstwa Zdrowia oraz wspierany przez Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób.
Jak poinformował 19 lutego minister zdrowia, Adam Niedzielski, w Polsce pojawiła się mutacja południowoafrykańska koronawirusa; pierwszy przypadek pochodzi z okolic Suwałk.
Wcześniej zaobserwowano przypadki mutacji brytyjskiej.
Dodał, że obie mutacje przyczynią się do przyspieszenia procesów pandemicznych.
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych