RVX-208 selektywnie indukuje syntezę apoA-I

FARMAKOTERAPIA

Autor: ptkardio.pl/rynekaptek.pl   14-03-2011, 10:11

Skuteczność i bezpieczeństwo nowego leku indukującego syntezę apolipoproteiny A-I u pacjentów z chorobą wieńcową leczonych statynami.

Mimo powszechnego stosowania leków obniżających stężenie cholesterolu frakcji LDL ryzyko zdarzeń sercowo-naczyniowych jest u wielu pacjentów nadal wysokie. Niezbędne jest tworzenie nowych, dodatkowych strategii leczenia, które pozwolą na jego skuteczniejszą redukcję.

Jedną z takich strategii jest podwyższanie stężenia cholesterolu frakcji HDL, której skuteczność wykazano w badaniach eksperymentalnych i klinicznych. Wykazano m.in., że wlewy z autologicznych komórek HDL są w stanie spowodować regresję blaszek miażdżycowych. Alternatywnym podejściem jest zwiększanie endogennej syntezy apolipoproteiny A-I (apoA-I) — głównego białka cząsteczek HDL.

Teoretyczne korzyści wynikające z intensyfikacji syntezy tej proteiny obejmują tworzenie nowych cząsteczek HDL, które promują wsteczny transport cholesterolu (RCT). Cząsteczki HDL wykazują również działanie przeciwzapalne, utleniające, apoptotyczne, poprawiające właściwości śródbłonka i zakrzepowe krwi, które mogą mieć korzystny wpływ w chorobie miażdżycowej.

RVX-208 jest pierwszym doustnym lekiem selektywnie indukującym syntezę apoA-I. Naukowcy stwierdzili, że ten nowy lek indukujący syntezę endogennej apoA-I podwyższa stężenie krążących cząsteczek HDL, co może mieć wpływ na transport cholesterolu w organizmie. Maksymalny wzrost stężenia apoA-I może wymagać dłuższej terapii badanym środkiem.
 

Więcej: http://www.ptkardio.pl/Skutecznosc_i_bezpieczenstwo_nowego_
leku_indukujacego_synteze_apolipoproteiny_A_I_u_pacjentow_
z_choroba_wiencowa_leczonych_statynami-1150

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH