Ryzyko czerniaka: eksperci zachęcają do przestrzegania 7 prostych reguł

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   17-05-2017, 14:21

Ryzyko czerniaka: eksperci zachęcają do przestrzegania 7 prostych reguł Przerzuty do węzłów chłonnych, płuc czy mózgu bardzo trudno leczyć farmakologicznie

Czerniak to najbardziej agresywny spośród nowotworów skóry. W ramach trwającego Tygodnia Świadomości Czerniaka eksperci zachęcają do przestrzegania siedmiu prostych reguł, które pomogą zmniejszyć ryzyko tego nowotworu.

Według Krajowego Rejestru Nowotworów w ciągu ostatnich 20 lat w Polsce drastycznie wzrosła zapadalność na czerniaka. Wśród kobiet w wieku 22-44 lata wzrosła niemal 3-krotnie, u mężczyzn zanotowano 2-krotny wzrost. Umieralność młodych osób oscyluje w okolicach 15 proc. Tymczasem wczesne stadium choroby daje szansę na wyleczenie 97 proc. pacjentów.

- W tym roku chcemy zachęcić młodych ludzi, a szczególnie młode kobiety do zapoznania się z podstawowymi zasadami profilaktyki czerniaka i do wprowadzenia tych zasad w życie, ponieważ to właśnie oni z racji swojego stylu życia są teraz w grupie szczególnego ryzyka - wyjaśnia prof. dr hab. n. med. Piotr Rutkowski, kierownik Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków w Centrum Onkologii - Instytucie im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie. - Dlatego do udziału w Tygodniu Świadomości Czerniaka zaprosiliśmy znanych i lubianych przez młode pokolenie artystów.

Mimo iż w Polsce dostępne są wszystkie nowoczesne leki, a chorzy leczeni są według najlepszych światowych standardów, możliwości walki z czerniakiem są ograniczone bo pacjenci zgłaszają się do lekarza w zaawansowanym stadium.

Wczesne rozpoznanie czerniaka w wielu przypadkach oznacza samodzielne wykrycie zmian. Wystarczy regularnie obserwować swoje ciało i zwracać uwagę, czy już istniejące bądź nowe znamię posiada charakterystyczne dla czerniaka cechy, określone za pomocą kryteriów ABCDE. Jeśli tak, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Cechy te to:

A - asymetria np. znamię "wylewające się" na jedną stronę, B - brzegi poszarpane, nierównomierne, posiadające zgrubienia, C - czerwony lub czarny i niejednolity kolor D - duży rozmiar, wielkość zmiany: powyżej 0,5 cm, E - ewolucja, czyli postępujące zmiany zachodzące w znamieniu.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH