Ryzyko czerniaka: eksperci zachęcają do przestrzegania 7 prostych reguł

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   17-05-2017, 14:21

Ryzyko czerniaka: eksperci zachęcają do przestrzegania 7 prostych reguł Przerzuty do węzłów chłonnych, płuc czy mózgu bardzo trudno leczyć farmakologicznie

Czerniak to najbardziej agresywny spośród nowotworów skóry. W ramach trwającego Tygodnia Świadomości Czerniaka eksperci zachęcają do przestrzegania siedmiu prostych reguł, które pomogą zmniejszyć ryzyko tego nowotworu.

Umiejętności w rozpoznawaniu czerniaka pozwala sprawdzić interaktywna gra dostępna na stronie Akademii Czerniaka: http://www.akademiaczerniaka.pl/akademia-czerniaka/kampania-znamie-znam-je/gra-interaktywna/.

- Stan swojej skóry powinny bardzo dokładnie kontrolować osoby korzystające z solariów, szczególnie te poniżej 30. roku życia. Ryzyko czerniaka u młodych osób, które korzystają z solarium częściej niż raz w miesiącu wzrasta aż o 75 proc. Promieniowanie solarium jest 10-15 razy silniejsze niż promieniowanie słoneczne w najbardziej gorący dzień. Pamiętajmy, że oparzenia skóry w dzieciństwie, spowodowane promieniowaniem UV przekładają się bezpośrednio na ryzyko wystąpienia nowotworu w przyszłości - podkreśla prof. Rutkowski. Zwraca uwagę, że nawet w Brazylii, której mieszkańcy mają ciemniejszą i odporniejszą od naszej skórę i bardzo dbają o wygląd, solaria zostały całkowicie zakazane.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH