Rzecznik MZ: to nie jest tak, że amantadyna nagle jest cudownym lekiem

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP   07-04-2021, 16:09

Rzecznik MZ: to nie jest tak, że amantadyna nagle jest cudownym lekiem Na świecie nie ma wiarygodnych badan klinicznych dotyczących zastosowania amandatyny do leczenia covid-19 (fot. Pixabay)

Niestety obserwujemy pacjentów z covid-19 po amantadynie w stanach ciężkich, niestety obserwujemy też zgony - mówi rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Rozpoczęły się badania kliniczne amantadyny pod kątem leczenia z jej pomocą COVID-19 – poinformował 6 kwietnia rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Dodał, że na świecie na ma badań potwierdzających jej skuteczność w walce z tą chorobą.

Nie ma potwierdzonych badań
Andrusiewicz, mówiąc w Radiu Plus o leczeniu COVID-19 amantadyną, stwierdził, że minister zdrowia zlecił badania kliniczne pod kuratelą Agencji Badań Medycznych. - Te badania klinicznie się właśnie rozpoczęły - potwierdził.

Pytany, czy nie stało się to za późno, odpowiedział, że nie ma na świecie żadnych wiarygodnych danych dotyczących amantadyny i jej oddziaływania na COVID-19.

- To nie jest kwestia li tylko Polski, że Polska nie prowadziła badań nad amantadyną w przypadku COVID-19. Nie ma na świecie żadnych potwierdzonych danych z badań klinicznych dotyczących używania amantadyny. To w naszym kraju panuje takie przekonanie, że na siłę powinniśmy jak najszybciej z początkiem covidu wdrażać badania nad amantadyną - mówił rzecznik MZ.

Badania się rozpoczęły
- My nie możemy eksperymentować na ludziach. Mówienie teraz, że w ciągu tygodnia, dwóch tygodni powinniśmy przeprowadzić badania kliniczne - jest to rzeczą skrajnie nieodpowiedzialną - zaznaczył Andrusiewicz.

Dodał, że rozpoczęto badania kliniczne, bo część lekarzy "stara się wprowadzić terapię amantadyną."

- Niestety my obserwujemy również pacjentów po amantadynie w stanach ciężkich, niestety obserwujemy też zgony. To nie jest tak, że amantadyna nagle jest cudownym lekiem. To nie jest też tak, że my kwestionujemy działanie amantadyny w COVID-19, nie mamy jednak na świecie, podkreślam - nie tylko w Polsce, żadnych wiarygodnych danych na temat działania amantadyny na COVID-19 - podkreślił.

200 dorosłych w badaniu klinicznym
Pod koniec marca kierownik Katedry i Kliniki Neurologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie prof. dr hab. Konrad Rejdak mówił w Radiu Zet, że w badaniach klinicznych weźmie udział około 200 osób powyżej 18 lat.

Amantadyna była w latach 1996-2009 szeroko używana w profilaktyce i w leczeniu wirusowej grypy typu A. Obecnie jest stosowana jako lek neurologiczny i podawana pacjentom z chorobą Parkinsona lub stwardnieniem rozsianym. Badania kliniczne, które ruszają w siedmiu ogólnopolskich ośrodkach, sprawdzą, czy lek może być przydatny w leczeniu COVID-19.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH