Rzecznik MZ: zwolnienie z kwarantanny po 10 dniach odbywa się automatycznie

FARMAKOTERAPIA

Autor: MZ/ rynekaptek.pl   02-09-2020, 14:39

Rzecznik MZ: zwolnienie z kwarantanny po 10 dniach odbywa się automatycznie Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Na obecnym etapie epidemii większość zakażonych COVID-19 nie ma objawów lub są one słabe – wyjaśnił rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Odniósł się także do zmian zasad kwarantanny i izolacji, mówiąc, że wynikają z dostosowywania działań do aktualnej wiedzy o wirusie.

Rzecznik, komentując najnowsze dane o wykrytych przypadkach COVID-19 zwrócił uwagę, że w środę, 2 września, padł dobowy rekord osób, które wyzdrowiały - 835. Łącznie od początku epidemii jest 47 tys. 865 wyleczonych chorych. Dodał, że choruje 18,5 tys. osób, przy czym w szpitalach przebywa blisko 2 200 z nich. Liczba pacjentów w stanie ciężkim (pod respiratorami) waha się od 70 do 80 osób.

Podkreślił, że oznacza to, że około 16,5 tys. osób choruje w domu, a przebieg choroby jest bezobjawowy lub daje słabe objawy.

- Widzimy więc, że mamy taki etap epidemii, na którym dość dużo osób w Polsce, jeżeli już choruje, to choruje bezobjawowo lub bardzo niskoobjawowo, co jest bardzo istotne pod kątem przygotowań do jesieni - zaznaczył w czasie briefingu.

Andrusiewicz zauważył, że chociaż w ostatnich dniach "mamy dość dużą skalę wzrostów - 700-800 nowych przypadków dziennie, to liczba zajętych łóżek wcale drastycznie nie rośnie".

Wskazał też na to, że w czterech województwach (mazowieckim, podkarpackim, łódzkim i w świętokrzyskim) nowo wykryte zachorowania pochodzą z wesel. - Nadal widzimy, że te ogniska weselne rzutują (na liczbę diagnozowanych przypadków - PAP) - wyjaśnił.

Andrusiewicz odniósł się także do obowiązujących od środy zmienionych zasad kwarantanny i izolacji. Wyjaśnił, że izolacja bezobjawowych pacjentów kończyć się będzie teraz po 10 dniach. W przypadku osób, u których wystąpią objawy choroby, lekarz będzie mógł zakończyć izolację po 3 dniach od ustąpienia objawów, ale nie wcześniej niż po 13 dniach od stwierdzenia testem obecności koronawirusa.

- Z tym koresponduje inna ważna rzecz - teleporada - tłumaczył. Przypomniał, że siódmego dnia izolacji chorzy otrzymują SMS-a z Ministerstwa Zdrowia o możliwości skorzystania z konsultacji lekarskiej.

- Jeśli lekarz w czasie tej teleporady nie będzie miał innych zaleceń, jesteśmy zwalniani z izolacji po 10 dniach (w przypadku pacjenta bezobjawowego), a najczęściej po 13 dniach (w przypadku pacjenta objawowego). Oczywiście może to być 16. czy 19. dzień, biorąc pod uwagę te 3 dni od ustania objawów - dodał.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH