Rzecznik MZ: zwolnienie z kwarantanny po 10 dniach odbywa się automatycznie

FARMAKOTERAPIA

Autor: MZ/ rynekaptek.pl   02-09-2020, 14:39

Rzecznik MZ: zwolnienie z kwarantanny po 10 dniach odbywa się automatycznie MZ: skrócił się czas kwarantanny do 10 dni z 14 obowiązujących wcześniej, a zwolnienie z niej odbywa się w tej chwili automatycznie (fot. Pixabay)

Na obecnym etapie epidemii większość zakażonych COVID-19 nie ma objawów lub są one słabe – wyjaśnił rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Odniósł się także do zmian zasad kwarantanny i izolacji, mówiąc, że wynikają z dostosowywania działań do aktualnej wiedzy o wirusie.

Przypomniał, że skrócił się też czas kwarantanny do 10 dni z 14 obowiązujących wcześniej, a zwolnienie z niej odbywa się w tej chwili automatycznie. Tłumaczył, że zmiany tych zasad wynikają ze wskazań m.in. Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), a działania są dostosowywane odpowiednio do rozwoju wiedzy medycznej i eksperckiej na temat wirusa.

- Jak czytamy doniesienia i WHO, i CDC (Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom - PAP), ale także polskich ekspertów, epidemiologów, po dziesiątym dniu możliwość zakażenia jest już bardzo mała, często znikoma. Jeśli wirus jest wykrywany podczas badania genetycznego, to są to cząstki genu wirusa, który jest wydalany z organizmu - argumentował.(PAP)

Klaudia Torchała, PAP

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH