Rzeszów: nowoczesna pracownia leku cytostatycznego

FARMAKOTERAPIA

Autor: DM/rynekaptek.pl   17-11-2010, 07:40

Rzeszów: nowoczesna pracownia leku cytostatycznego Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Nowoczesna pracownia leku cytostatycznego została otwarta w Podkarpackim Centrum Onkologii przy Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Rzeszowie.

Zapewni ona oszczędność drogich leków stosowanych w chemioterapii onkologicznej oraz ich precyzyjniejsze dawkowanie.

Jak wyjaśniła doc. Bożenna Karczmarek-Borowska, konsultant wojewódzki w dziedzinie onkologii klinicznej, zastępca dyrektora szpitala ds. PCO, dotychczas leki podawane pacjentom w czasie chemioterapii były przygotowywane przez wyszkolone w tym celu pielęgniarki. Natomiast w nowoczesnej pracowni leki są przygotowywane przez farmaceutów.

Centralna pracownia leku cytostatycznego powstała ze względu na wymogi Ministerstwa Zdrowia, które zobowiązują wszystkie ośrodki, które podają chemioterapię do utworzenia takich jednostek. Stworzenie pracowni kosztowało około 700 tys. zł i zostało sfinansowane ze środków województwa.

– Pracownia jest znakomicie wyposażona i zaprojektowana tak, aby spełniała wszelkie wymogi sterylności i bezpieczeństwa personelu – przekazuje w rozmowie z poralem rynekaptek.pl Bożenna Karczmarek-Borowska.

– Pracownia jest skomputeryzowana, co pozwala na przesyłanie cyfrowych danych do oddziałów szpitala, a także pomaga w dokładnym wyliczeniu dawki leku – mówi nam konsultant.

Dzięki wyposażeniu pracowni będzie można przygotowywać leki z wykorzystaniem metody grawimetrycznej. Dawki leku będą ściśle odpowiadały potrzebom pacjenta.

– Wcześniej zdarzało się, że zostało nieco leku po podaniu pacjentowi. Teraz będzie możliwe przekazanie go innemu pacjentowi, np. na innym oddziale, dzięki czemu lek się nie zmarnuje – dodaje doc. Karczmarek-Borowska.

Nowa pracownia będzie służyć czterem oddziałom PCO, oddziałowi onkologii klinicznej, hematologii, ginekologii onkologicznej i chemioterapii dziennej.Dzięki ministerialnym środkom z  Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych PCO zostało wyposażone również w nowy sprzęt do brachterapii. Do tej pory Centrum posiadało brachyterapię typu LDR. Obecnie został zakupiony gammamed typu HDR.

– Podstawowa różnica z punktu widzenia pacjenta polega na tym, że w przypadku LDR czas aplikacji leczenia, w którym pacjentka musi nieruchomo leżeć, trwał około 7 godzin, teraz jest to około 7-10 minut. Pozwala to także na przyjęcie większej liczby chorych – tłumaczy nam Bożenna Karczmarek-Borowska.

Dodatkowo do Centrum został zakupiony symulator do planowania leczenia w ramach radioterapii i brachyterapii z opcją tomografii komputerowej. – Jest to duża pomoc przy planowaniu leczenia – komentuje ordynator oddziału onkologii klinicznej PCO.

Wyposażenie zakładu brachyterapii kosztowało ponad 3,2 mln zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH