RZS: blisko 70 procent chorych przyjmuje leki w niewłaściwy sposób

FARMAKOTERAPIA

Autor: rynekzdrowia/rynekaptek.pl   29-06-2017, 14:52

RZS: blisko 70 procent chorych przyjmuje leki w niewłaściwy sposób Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) jest chorobą przewlekłą. Bardzo często pacjenci są mylnie przekonani, że dobre samopoczucie to podstawa, aby odstawić leki. To niestety nie jest prawdą - podkreśla Monika Zientek, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Młodych z Zapalnymi Chorobami Tkanki Łącznej „3majmy się razem”.

- Nieleczone lub leczone nieprawidłowo RZS prowadzi do niepełnosprawności ruchowej a nawet przedwczesnej śmierci. Rozmawiajmy ze sobą. Szczera rozmowa na temat obaw i oczekiwań wobec terapii, wreszcie współpraca, to klucz do sukcesu terapeutycznego - apelują do chorych eksperci kampanii edukacyjnej „RZS Porozmawiajmy”.

Kluczową rolę w przebiegu procesu leczenia RZS odgrywa otwarta komunikacja i ścisła współpraca pacjenta z lekarzem. Bez tego szanse na powodzenie leczenia maleją.

Z badań przeprowadzonych przez portal TacyJakJa.pl wynika, że jedynie 52 proc. pacjentów całkowicie ufa swojemu lekarzowi. Bardzo często wynika to z nieskutecznej komunikacji, na którą dodatkowo wpływ ma ograniczony czas wizyty pacjenta. W wielu przypadkach, posługujący się nieświadomie zbyt skomplikowanym językiem lekarz, przekazuje niewystarczające informacje na temat choroby i leczenia, a niedoinformowany pacjent po powrocie do domu na własną rękę korzysta z nierzetelnych źródeł informacji, próbuje leczyć się samodzielnie czy też za namową osób trzecich przerywa leczenie.

Okazuje się też, że 67 proc. cierpiących na RZS przyjmuje leki w sposób nieodpowiedni lub nie stosuje ich wcale, a 23 proc. pacjentów przyznaje się do zmniejszenia dawek bez konsultacji z reumatologiem.

- RZS jest chorobą przewlekłą, której leczenie trwa do końca życia. Bardzo często pacjenci są mylnie przekonani, że dobre samopoczucie to podstawa, aby odstawić leki. To niestety nie jest prawdą - podkreśla Monika Zientek, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Młodych z Zapalnymi Chorobami Tkanki Łącznej „3majmy się razem”.

RZS to najczęściej występująca przewlekła i nieuleczalna choroba zapalna stawów o podłożu autoimmunologicznym, w której system odpornościowy atakuje własne tkanki. W początkowym stadium procesem chorobowym objęte są najczęściej mniejsze stawy dłoni, palców, nadgarstków oraz stóp. Na etapie bardziej zaawansowanym stan zapalny obejmuje większe stawy oraz narządy wewnętrzne m.in. nerki, płuca czy wątrobę. Nieleczone RZS lub leczone w sposób nieodpowiedni prowadzi do niepełnosprawności ruchowej, inwalidztwa, a nawet przedwczesnej śmierci.

W Polsce częstość występowania RZS u osób powyżej 18 r.ż. wynosi 0,9 proc. Co roku odnotowuje się od 8 do 16 tys. nowych przypadków. Szczyt zachorowalności przypada na 30-40 r.ż. Kobiety chorują trzy razy częściej niż mężczyźni.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH