RZS: finansowanie leczenia jedno z najniższych w Europie

FARMAKOTERAPIA

Autor: PPX, LJX/rynekzdrowia.pl   14-10-2010, 11:39

W Polsce na reumatoidalne zapalenie stawów choruje około 236 tys. osób, ale tylko ok. 1% pacjentów ma dostęp do leczenia biologicznego.

Należymy do krajów, które w przeliczeniu na jednego pacjenta chorego na RZS, wydają rocznie najmniej w Europie. Jedynie wydatki Bułgarii na leczenie biologiczne są niższe niż w Polsce. Takie dane wynikają z raportu na temat dostępu do innowacyjnych metod leczenia RZS w Europie, przeprowadzonego przez ekspertów z European Health Economics, Uniwersytet w Lunds oraz 3i Innovus.

W świetle obecnej wiedzy medycznej, nie da się całkowicie wyleczyć tej choroby, ale dzięki wykorzystaniu nowoczesnych terapii można w znaczący sposób poprawić stan zdrowia chorych. Biorąc przykład z krajów Europy Zachodniej, gdzie leki biologiczne weszły do powszechnego użytku i korzysta z nich ponad dziesiąta część wszystkich pacjentów, należy rozważyć zmiany systemowe w naszym kraju, które umożliwią lepszy dostęp do nowoczesnych metod leczenia.

Reumatoidalne zapalanie stawów, to jedno z najczęstszych schorzeń reumatycznych, które dotyka blisko 21 milionów ludzi na świecie. W Polsce cierpi na nie około 400 tysięcy osób.

Wbrew stereotypowej opinii najczęściej rozpoznawalne jest u ludzi w wieku 25-40 lat. Zbyt późno zdiagnozowane i niewłaściwie leczone RZS może w ciągu 2-5 lat doprowadzić do niepełnosprawności oraz utraty możliwości samodzielnego funkcjonowania.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH