Samoleczenie bólu – skuteczne do czasu

FARMAKOTERAPIA

Autor: LJX/rynekaptek.pl   28-02-2011, 15:54

Ból pełni rolę ostrzegawczo-obronną będąc sygnałem, że coś niedobrego dzieje się w organizmie.

W sytuacji kiedy ból trwa tygodniami lub miesiącami, a jego natężenie się zwiększa uniemożliwiając codzienne funkcjonowanie, niezbędna jest pomoc lekarza specjalisty.

Jak wynika z badań przeprowadzonych w ramach programu „Ulga w Bólu”, aż 75% Polaków odczuwa ból, który uniemożliwia im normalne funkcjonowanie i wykonywanie codziennych obowiązków, natomiast 23% doświadcza go często lub bardzo często, pomimo tego niewiele osób korzysta z pomocy specjalistów.

Zdaniem 65% Polaków nasze społeczeństwo nadużywa leków przeciwbólowych, natomiast 66% z tej grupy uważa, że dotyczy to przede wszystkim leków dostępnych bez recepty. Sięganie po środki uśmierzające ból dostępne bez recepty jest w naszym kraju powszechne. Korzystanie z nich jest rozwiązaniem, jeśli taka potrzeba  zdarza się sporadycznie. Problem pojawia się, gdy pacjent bierze coraz większe dawki i robi to coraz częściej.

Odczuwanie bólu ma charakter bardzo indywidualny dla każdego człowieka, wpływ na to ma wiele czynników m.in. nasze wcześniejsze doświadczenia związane z doznaniami bólowymi, jak i uwarunkowania psychosomatyczne:

Ból ostry, występuje po operacjach, urazach bądź procedurach medycznych powinien ustąpić do czasu całkowitego zagojenia się ran i wyleczenia uszkodzeń ciała.

Ból przewlekły, którego czas trwania przekroczył 3 miesiące przestaje spełniać rolę ostrzegawczo-obronną i jest uznawany za chorobę samą w sobie. Wymaga działań terapeutycznych i pomocy specjalisty.

Ból przetrwały, najczęściej związany jest z niewłaściwym sposobem leczenia bólu ostrego. Wówczas ból utrzymuje się mimo wyleczenia uszkodzeń ciała. W tym wypadku również zaleca się pomoc lekarza specjalisty w zakresie leczenia bólu.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH