Serce kibica

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   02-02-2011, 09:07

Przegrana ulubionej drużyny w rozgrywkach Super Bowl zwiększa ryzyko zawału zarówno u mężczyzn, jak i kobiet - informuje pismo "Clinical Cardiology".

Jak powszechnie wiadomo, kibic jest osobą zaangażowaną emocjonalnie, co często ma związek z drużyną, której kibicuje. Gdy "nasi" przegrywają, pojawia się stres.

Zespół naukowców z Heart Institute, Good Samaritan Hospital oraz Keck School of Medicine (University of Southern California, Los Angeles) zbadał, w jakim stopniu stres przekłada się na zwiększoną liczbę zgonów związanych z chorobami serca.

Wykorzystano dane dotyczące odbywających się w Los Angeles meczów Super Bowl z lat 1980 oraz 1984. Super Bowl to finałowy mecz o mistrzostwo w futbolu amerykańskim zawodowej ligi National Football League (NFL).

Jak się okazało, przegrana w Super Bowl w roku 1980 zwiększyła całkowitą liczbę zgonów w przyczyn sercowych zarówno wśród mężczyzn, jak i kobiet, przy czym dotyczyło to głownie osób starszych. Natomiast wygrana ulubionej drużyny obniżała częstość zgonów starszych osób i kobiet.

O ile liczba zgonów związanych z chorobami krążenia po porażcze drużyny rosła w przypadku kobiet o 27 proc, to u mężczyzn - tylko o 15 proc. Osoby starsze umierały o 22 proc. częściej.

Jak zauważa kierujący badaniami dr Robert A. Kloner, pacjenci i lekarze powinni być świadomi zagrożenia stresem. Odpowiednie leki i programy redukujące stres zapewne pozwoliłyby uniknąć wielu tragedii.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH