Sesja na odlocie

FARMAKOTERAPIA

Autor: Przegląd/rynekaptek.pl   11-02-2011, 10:36

Sesja na odlocie Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Leki na przeziębienie i środki na demencję - to są metody niektórych studentów na przygotowanie się do egzaminów.

Schemat jest prosty: cztery-pięć tabeletek, nauka do późnej nocy. Krótki sen i od wczesnego rana dalsze wkuwanie. Potem egzamin.  - Studenci zawsze sięgali po różne środki wspomagające, teraz jednak mają do nich łatwiejszy dostęp - zauważa dr n. med. Bohdan Woronowicz, psychiatra, specjalista terapii uzależnień.

Cząstkowe statystyki pokazują, że np. stosowanie lekarstwa na kaszel zawierającego chlorowodorek efedryny w celach edukacyjnych jest powszechne. W ubiegłym roku co czwarty łódzki student przyznał, że w jego środowisku specyfik jest znany i był często stosowany w trakcie sesji.

Ostatnio coraz częściej studenci polecają sobie także lek na demencję. Pigułki zawierające piracetam, stosowane są także w terapii dysleksji i w przypadku zaburzeń procesów poznawczych. Lek poprawia koncentrację, usprawnia krążenie mózgowe. Jednak osoby zdrowe szybko mogą odczuć negatywne skutki przyjmowania podobnych substancji: dostawać ataków paniki, wysokie ciśnienie, niemożność skupienia się.

Problem dotyczy nie tylko Polski. Studenci zachodni uczelni coraz częściej sięgają po tzw. smart drugs czy study drugs. Popularne są zwłaszcza oparte na niewielkich ilościach amfetaminy środki przeznaczone dla osób z ADHD i cierpiących na zaburzenia koncentracji.

Cena jednej dawki to np. w USA od 5 dol. w roku akademickim do 25 dol. w czasie sesji. Martha J. Farah, dyrektor Centrum Neurologii Kognitywnej na Uniwersytecie w Pensylwanii, przeprowadziła badania, z których wynika, że leki oparte na amfetaminie stosowała nawet jedna czwarta studentów.

- To silne leki z poważnymi efektami ubocznymi - zauważa. - Działają na tzw. ośrodek nagrody w mózgu i pozwalają łatwiej się uczyć, jednak mogą prowadzić m.in. do chorób krążenia, a przede wszystkim silnie uzależniają.
 

Więcej: http://www.przeglad-tygodnik.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH