Skrócenie terminu drugiej dawki z automatu czy po "interwencji"?

FARMAKOTERAPIA

Autor: Rynek Zdrowia   11-05-2021, 12:27

Skrócenie terminu drugiej dawki z automatu czy po "interwencji"? Minister Michał Dworczyk wyjaśnia zasady skrócenia terminu podania drugiej dawki szczepionki na covid-19 Fot. ShutterStock Data dodania: 20 grudnia 2022

Od 17 maja wchodzą zmiany dotyczące skrócenia czas oczekiwania na podanie drugiej dawki szczepionki na covid-19.

- Ta zmiana spowodowana jest dostępnością szczepionek. Wykonując szczepienia musimy myśleć o tym, jakie mamy zagwarantowane dostawy szczepionek, bo musimy każdemu pacjentowi zapewnić drugą dawkę. Dlatego ta zmiana wchodzi w życie dopiera za siedem dni. Ta zmiana jest oczywiście zgodna z ChPL szczepionek - mówił podczas konferencji (10 maja) szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. programu szczepień Michał Dworczyk.

11 maja, podczas rozmowy w Sygnałach Dnia, minister Dworczyk doprecyzował, jak zmiana terminu podania drugiej dawki będzie wyglądać w praktyce.  

Minister tłumaczył, że skrócone terminy drugiej dawki obejmują wszystkich.  Ci, który teraz zarejestrują się na szczepienie i będą je mieć od 17 maja, otrzymają je automatycznie, natomiast dotychczas zaszczepieni 1 dawką mogą zrobić to samodzielnie w punktach szczepień.

- Muszą sami wykonać pewną pracę, a mianowicie muszą zadzwonić do punktu, w którym się szczepią i tam niejako ręcznie zmienić termin - powiedział Dworczyk.

Czy wszyscy do tej pory zaszczepieni pierwszą dawką będą mogli skorzystać z tej opcji? Okazuje się, że nie.

- W jednych punktach to będzie możliwe, w innych niestety nie, bo są cały czas takie miejsca w Polsce, gdzie cały czas jest bardzo dużo chętnych na szczepienia, a terminów jest mniej – dodał szef KPRM.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH