Skutki leczenia epilepsji u matek w ciąży

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   08-11-2010, 11:26

Wiele leków przeciwepileptycznych w ciąży może oznaczać gorsze wyniki w nauce.

Wielolekowa terapia epilepsji kobiety ciężarnej może wpływać negatywnie na układ nerwowy płodu i skutkować w wieku młodzieńczym dziecka słabymi wynikami w szkole – informuje EurekAlert.

Takie wnioski wysunęli naukowcy z Karolinska University Hospital i University of Lund w Szwecji, po przebadaniu dużej populacji kobiet
ciężarnych.
 
Naukowcy zajęli się paniami z epilepsją i ich potomstwem, które przyszło na świat między 1973 a 1986 rokiem. Naliczyli 1235 dzieci, których matki leczyły się na epilepsję. 641 z nich było narażonych, na etapie rozwoju płodowego, na monoterapię epilepsji (podawanie jednego leku), 429 na politerapię (wiele leków przeciwepileptycznych), a u 165 nie zidentyfikowano rodzaju leczenia.

Te dzieci, których matki otrzymywały dwa lub więcej leków przeciwepileptycznych częściej - nie otrzymywały świadectwa ukończenia szkoły w wieku 16 lat - czyli gdy kończył się obowiązek szkolny.

U młodzieży matek przyjmujących jeden lek na epilepsję, nie zaobserwowano takiego ryzyka, za to zauważono, że miała ona mniejszą
szansę na otrzymanie świadectwa z paskiem.

- Nasze wyniki sugerują, że wystawienie na wielolekową terapię epilepsji w czasie ciąży może mieć negatywny wpływ na rozwój układu nerwowego dziecka - mówi dr Lisa Forsberg, główna autorka badania. - Jeśli to tylko możliwe matki w ciąży powinny unikać takiej terapii.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH