Śląscy lekarze badają przyczyny długowieczności stulatków

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   12-04-2011, 08:05

Śląscy lekarze badają przyczyny długowieczności stulatków Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Badania śląskich lekarzy wskazują, że ciśnienie wyższe od uznawanego za prawidłowe wiąże się u seniorów z lepszą sprawnością umysłową i fizyczną. Być może więc będzie trzeba zmienić wartości ciśnienia tętniczego uważanego za prawidłowe w przypadku osób w sędziwym wieku.

Naukowcy ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach badają stulatków od 2007 roku. Oceniają ich stan zdrowia, sprawności umysłowej i fizycznej, problemy związane z leczeniem.

Jak podkreślił ordynator oddziału geriatrii Górnośląskiego Centrum Medycznego w Katowicach-Ochojcu dr Jan Szewieczek, ta grupa wiekowa należy do najszybciej rosnących pod względem liczebności. Co roku średnia oczekiwana długość życia wydłuża się bowiem o 3 miesiące. Jednym z wielu powodów jest zapewne coraz lepsza opieka medyczna.

Wśród wniosków płynących z prowadzonych badań, jeden dotyczy norm ciśnienia tętniczego u osób w sędziwym wieku. Za bezpieczną granicę w przypadku osób dorosłych uważa się 140/90 mm Hg. Tymczasem wielu badanych stulatków w dobrej formie miało ciśnienie skurczowe w wysokości 150 i więcej mmHg. Według dr. Szewieczka, w przypadku sędziwych osób wynika to m.in. z tego, że ściany tętnic są bardziej sztywne, co zmienia nieco sposób przepływu krwi. Jednocześnie świadczy o utrzymaniu sprawnego serca, które potrafi to ciśnienie wytworzyć.

- Choć zbyt wysokie ciśnienie przyśpiesza uszkodzenie tętnic, to jednocześnie może wpływać na lepszy przepływ krwi, która dostarcza do narządów tlen i substancje odżywcze - przypuszcza dr Jan Szewieczek. - Jeżeli obserwacje nasze i podobne innych autorów zostaną potwierdzone, prawdopodobnie uzasadniona będzie zmiana docelowych wartości ciśnienia tętniczego, zalecanych w wieku sędziwym - dodaje.

Śląskie badania wykazały też u osób w sędziwym wieku deficyty witamin B12 i kwasu foliowego. Mogą one znacząco wpływać na stan zdrowia, tymczasem leczenie jest łatwe. Inny problem tej grupy wiekowej to polipragmazja. - Te osoby oczywiście cierpią na różne choroby i przyjmują leki zapisane przez specjalistów, jednak lekarz rodzinny powinien wiedzieć o wszystkich. Niestety, nie zawsze tak się dzieje - tłumaczy dr Szewieczek.

Kierowany przez niego zespół próbuje też odpowiedzieć na pytanie o tajemnicę długowieczności tych osób. Okazało się, że aż 90 proc. badanych stulatków nigdy nie paliło papierosów. 

W województwie śląskim żyje około 400 osób w wieku 100 lat i więcej. To niecały promil mieszkańców regionu, jednak w Japonii osoby stuletnie stanowią już około 1 proc. społeczeństwa.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH