Śląsk: pierwsze badanie efektów zakazu palenia

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   19-11-2010, 09:42

Śląsk: pierwsze badanie efektów zakazu palenia

Pierwsze badanie, sprawdzające efekty wprowadzonego w poniedziałek (15 listopada) zakazu palenia papierosów w miejscach publicznych prowadzą naukowcy z Zakładu Chemii Ogólnej i Nieorganicznej sosnowieckiego Wydziału Farmacji Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Jeszcze przed wprowadzeniem zakazu badacze przeprowadzili pomiary zawartości powietrza w 30 losowo wybranych pubach i dyskotekach na terenie województwa śląskiego. W badaniu bierze też udział 40 ochotników - niepalących bywalców tych lokali i ich pracowników.

Musieli oni określić czas i częstotliwość przebywania w tych lokalach, poproszono ich też o próbki moczu (to właśnie tą drogą organizm próbuje pozbyć się toksyn z dymu papierosowego).

Wszystkie badania zostaną powtórzone po około miesiącu od wprowadzenia zakazu. – Okaże się wtedy, czy zakaz rzeczywiście jest przestrzegany, czy coś się zmieniło w tych lokalach i jak to wpłynęło na zawartość toksyn w organizmach osób, które w nich przebywają – powiedział kierujący badaniami dr Maciej Goniewicz.

Wstępne wyniki badania powinny być znane w pierwszym kwartale przyszłego roku. To kolejny pionierski projekt zespołu, kierowanego przez prof. Andrzeja Sobczaka. Zespół ten prowadzi również badania z wykorzystaniem polskiego robota, który „pali" papierosy dokładnie w taki sam sposób, jak ludzie. Pozwala to prowadzić precyzyjne badania szkodliwości tych używek zarówno w przypadku zwykłych palaczy, osób biernie wdychających dym, jak i korzystających z papierosów elektronicznych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH