Słowacja wstrzymuje szczepienia Astrą Zeneca. Przyczyną zgon kobiety

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP   11-05-2021, 20:11

Słowacja wstrzymuje szczepienia Astrą Zeneca. Przyczyną zgon kobiety Szczepienia Fot. ShutterStock Data dodania: 20 grudnia 2022

Ministerstwo zdrowia Słowacji poinformowało o wstrzymaniu szczepień pierwszą dawką preparatem AstraZeneca. Decyzja ma związek ze zgonem 47-letniej kobiety po podaniu szczepionki.

Szczepionka będzie nadal podawana na Słowacji osobom, które czekają na drugą dawkę preparatu.

- Ministerstwo Zdrowia rozważa kilka możliwych rozwiązań, jak będziemy podchodzić do tej sprawy na Słowacji. Wykonujemy wszystkie potrzebne ekspertyzy i przekażemy informacje jeszcze w tym tygodniu - powiedziała dziennikarzom rzeczniczka resortu zdrowia Zuzana Eliaszova.

Sekcja zwłok kobiety wykazała, że przyczyna śmierci była związana z zakrzepem krwi, co mogło być jednym z możliwych, ale bardzo rzadkich efektów ubocznych po podaniu szczepionki firmy AstraZeneca.

U kobiety stwierdzono także genetyczne zaburzenia związane z krwawieniem. SUKL uznał jednak, że istnieje prawdopodobny związek między szczepieniem kobiety i zakrzepem krwi.

Szczepionkę firmy AstraZeneca podawano na Słowacji osobom w wieku od 18. do 44. roku życia. Wcześniej podawano ją osobom do 59 roku życia.

Według ostatnich badań opinii publicznej większość Słowaków ufa szczepionce Pfizer/BioNTech. Preparat firmy AstraZeneca jest jednym z najmniej popularnych w kraju.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH