Słupsk i Olsztyn: dwie ofiary wirusa grypy A/H1N1

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP, LJ, Gazeta Wyborcza, TVN24/rynekaptek.pl   10-01-2011, 11:20

Słupsk i Olsztyn: dwie ofiary wirusa grypy A/H1N1

Pierwszą ofiarą wirusa jest zaledwie 2,5-letni pacjent z Kętrzyna. Z kolei w Słupsku zmarł 50-letni mężczyzna zakażony A/H1N1.

Dziecko zachorowało 30 grudnia. Do szpitala w Kętrzynie trafiło 3 stycznia. Zostało stamtąd zabrane śmigłowcem do Szpitala Dziecięcego w Olsztynie. Nie udało się go jednak uratować. Zmarło w niedzielę około godz. 20.30. Obecność wirusa AH1N1 potwierdziło badanie w laboratorium, które działa przy wojewódzkiej stacji sanepidu.

Z kolei u 50-latka obecność wirusa A/H1N1 zdiagnozowano w ubiegłym tygodniu. Mężczyzna trafił do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku. W niedzielę po godzinie 14. zmarł. Od początku jego stan był bardzo ciężki, organizm był obciążony niewydolnością krążeniową.

Mężczyzna był jedną z dwóch osób zakażonych A/H1N1, które trafiły do szpitala w Słupsku. Drugi z pacjentów przebywa na oddziale kardiologicznym. Jego stan jest ciężki, ale stabilny. Na wirusa nie ma żadnego lekarstwa. Leczone są tylko powikłania, ponieważ wirus przechodzi w sepsę bakteryjną.

To w tym roku pierwsze przypadki śmierci osób, które były zakażone wirusem A/H1N1. W ubiegłym roku wywołał on pandemię grypy. Według naukowców wirus AH1N1 nie jest niebezpieczniejszy od zwykłej grypy sezonowej. Przypominają też, że szczepionki przeciwko grypie sezonowej, jakie były dostępne w 2010 roku, chronią także przed wirusem AH1N1.

Grypa w Krakowie
Po Nowym Roku do Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie trafiła kolejna ciężarna zarażona wirusem grypy A/H1N1. Jej stan lekarze oceniają jako dobry. Kobieta znajduje się na oddziale Kliniki Pulmonologii krakowskiego SU. 

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH