Smolniki: powstanie ośrodek leczenia psychicznych powikłań pokowidowych

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   01-12-2020, 14:34

Smolniki: powstanie ośrodek leczenia psychicznych powikłań pokowidowych Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

8 mln zł ma kosztować ośrodek leczenia psychicznych zaburzeń pokowidowych w Smolnikach k. Suwałk (Podlaskie). Placówka ma powstać za rok.

Władze Województwa Podlaskiego wspólnie ze Szpitalem Psychiatrycznym w Suwałkach planują utworzenie specjalnego ośrodka do leczenia psychicznych zaburzeń pokowidowych. Ma on powstać w budynku byłej szkoły w Smolnikach, na Suwalszczyźnie.

- Wszystko jest już gotowe. Mamy projekt, pozwolenie na budowę i komplet dokumentów. Teraz musimy zgromadzić pieniądze na ten cel. Będą one pochodziły zapewne z budżetu województwa podlaskiego oraz budżetu państwa - powiedziała PAP dyrektor Szpitala Psychiatrycznego w Suwałkach Bożena Łapińska.

Dyrektor poinformowała, że lekarze widzą nasilenie u pacjentów lęku i strachu przed covidem, co przejawia się ograniczeniem dotychczasowych form aktywności. Dotyczy to szczególnie osób wrażliwych psychicznie.

- Terapia, którą zamierzamy tam prowadzić będzie ukierunkowana na powrót pacjentów do równowagi, do zdrowia psychicznego po przebytej chorobie. Będzie połączona z psychoterapią w środowisku naturalnym. To miejsce w Smolnikach jest idealne do stworzenia takiego ośrodka, bo jest tam piękne środowisko i cisza - dodała Łapińska.

W obiekcie ma powstać także baza dla rodzin osób, które będą przechodziły tam terapię. Najbliżsi będą mogli odwiedzać chorych np. w weekendy. Dyrektor uważa, że u wielu osób lęk popandemiczny jeszcze nie dał o sobie znać. - Spodziewamy się tego, że obawy będą się nasilać w najbliższym czasie. Objawem dominującym u wielu ludzi może być wszechobecny lęk przed tym, co się wydarzy, co się stanie z najbliższymi, przed utratą pracy i płynności finansowej - powiedziała Łapińska.

Jacek Buraczewski, PAP

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH