SMS, MEMS, czyli jak wspomóc compliance między lekarzem i pacjentem

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   29-09-2010, 10:08

SMS, MEMS, czyli jak wspomóc compliance między lekarzem i pacjentem Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Nawet 50 proc. pacjentów nie stosuje systematycznie przepisanych im leków.

– Naszym celem jest zmiana takiego stanu rzeczy i zwrócenie uwagi na kwestię systematycznego przyjmowania leków – przypomina Przemysław Kardas, kierownik I Zakładu Medycyny Rodzinnej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Przemysław Kardas jest koordynatorem międzynarodowego programu badawczego „Ocena barier na drodze do przestrzegania zaleceń terapeutycznych“ (ABC - Ascertaining Barriers for Compliance). Projekt jest realizowany w ramach VII Programu Ramowego i jest jedyną polską koordynacją w obszarze zdrowia.

Jedną z nowoczesnych metod przypominania pacjenom o konieczności przyjęcia leku jest wysłanie choremu wiadomości SMS.

– Przesyłanie pacjentom wiadomości tekstowych przypominających o konieczności zażycia tabletki w znaczący sposób poprawia regularność przyjmowania doustnych leków przeciwcukrzycowych – twierdzi Marcia Vervloet z Netherlands Institute for Health Services Research z Utrechtu w Holandii.

Oprócz wspomnianego SMS-a do sprawdzenia, czy pacjent przyjął lek używa się obecnie specjalnie zaprojektowanych pojemników na tabletki zliczających liczbę odkręceń wieczka, tzw. MEMS.

W badaniach pacjentów leczonych na depresję wykorzystano również system przesyłający dane do głównego serwera, zliczającego liczbę przyjętych tabletek.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH