Specjaliści ostrzegają: nie lekceważmy grypy

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   05-01-2011, 09:03

Specjaliści ostrzegają: nie lekceważmy grypy Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Nic nie wskazuje, by w tym roku grypa była groźniejsza niż zwykle, ale nie należy jej lekceważyć - mówi dr hab.Tomasz Wąsik, kierownik Zakładu Wirusologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

– Grypa to nie jest zwykłe przeziębienie. U około 6 proc. chorych może mieć ciężki przebieg – przestrzega Tomasz Wąsik. – Co roku z powodu grypy umiera w Polsce kilkaset osób, ale takie przypadki zwykle nie są nagłaśniane. Jeśli mamy typowe objawy: gorączkę, bóle mięśni, ból głowy, dreszcze – trzeba udać się od lekarza.

Według eksperta, wirus A/H1N1 nie jest niebezpieczniejszy od zwykłej grypy sezonowej. Wręcz przeciwnie – jest nawet mniej groźny.

Dostępna obecnie szczepionka przeciwko grypie jest skuteczna wobec wirusa A/H1N1. Jak podkreślił Wąsik, żadna szczepionka nie chroni przed zakażeniem, natomiast może zapobiec rozwinięciu się choroby (choć także nie w 100 proc.). Ponieważ zdarzają się szkodliwe skutki uboczne, nie należy kupować szczepionek na własną rękę – lepiej wcześniej skonsultować się z lekarzem.

Szczepić powinni się przede wszystkim najbardziej narażeni – osoby starsze, dzieci, a także osoby przebywające w dużych skupiskach ludzkich, np. personel medyczny i pracownicy supermarketów. Warto jednak pamiętać, że dporność pojawia się dopiero 2-3 tygodnie po zaszczepieniu.

Leki przeciwwirusowe pomagają, ale tylko wtedy, gdy zostaną podane odpowiednio wcześnie. Ponieważ wydaje się je z przepisu lekarza, tym ważniejsze jest udanie się na wizytę już przy pierwszych objawach choroby.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH