Sposób na polipragmazję? Słuchać jednego lekarza

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   14-06-2017, 08:27

Sposób na polipragmazję? Słuchać jednego lekarza Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Kilka leków branych jednocześnie może powodować reakcje niepożądane, dlatego należy to konsultować z lekarzem, a ponadto czytać ze zrozumieniem ulotki do leków - mówili 13 czerwca w Białymstoku specjaliści podczas konferencji o bezpieczeństwie zdrowia seniorów.

Zorganizowano ją na wydziale nauk o zdrowiu Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku i połączono z zakończeniem zajęć na Uniwersytecie Zdrowego Seniora oraz Uniwersytecie Profilaktyki Psychogeriatrycznej.

To wykłady, których głównym celem jest edukacja zdrowotna seniorów. Drugi cel zajęć to integracja w ich środowisku.

Kierownik Kliniki Geriatrii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku prof. Barbara Bień powiedziała, że ludzie wierzą, że pigułka zapewni im życie "wspaniałe bez dolegliwości", ale z drugiej strony wiadomo, że każdy lek jest trucizną, ma uboczne działania, może wchodzić w interakcje z innymi lekami.

- Chciałabym uczulić naszych słuchaczy na to, żeby byli krytyczni wobec reklam leków, żeby byli bardziej współpracujący ze swoim lekarzem, żeby czuli się zobowiązani do tego, żeby dyskutować o leczeniu, ponieważ wtedy efekt terapii jest znacznie lepszy - powiedziała Bień. Dodała, że gdy pacjent wykazuje taką czujność, to nie lekceważy objawów, wcześniej zgłasza się do lekarza.

Prof. Bień mówiła, że należy uważać m.in. na suplementy diety, niesterydowe leki przeciwzapalne, leki przeciwbólowe sprzedawane bez recepty, leki uspokajające, które - jak powiedziała - "wchodzą w interakcje z już stosowanymi lekami i mogą powodować bardzo nieprzyjemne dolegliwości".

Wyjaśniła, że chodzi np. o objawy, które trudno potem lekarzowi przypisać jakiejś chorobie, szuka się wtedy kolejnej choroby, a np. wystarczyłoby odstawić jakiś lek i rozwiązać problem. Dodała także, że nadużywając leków, możemy uszkodzić śluzówkę jelita, doprowadzić do krwawień z przewodu pokarmowego, anemii, wrzodów, chorób układu krążenia.

- Każdy lek jest trucizną. Trzeba stosować je w sposób odpowiedzialny, ale trzeba. Po to są, żeby je stosować, tylko musi to być rzeczywiście udokumentowane - dodała. Według prof. Bień, lekarzom podczas wizyt brakuje czasu na edukowanie pacjentów w tych sprawach, jednak ten czas - uważa profesor - powinien się znaleźć.

comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH