Sposób na polipragmazję? Słuchać jednego lekarza

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   14-06-2017, 08:27

Sposób na polipragmazję? Słuchać jednego lekarza Ekspert: po 85. roku życia radziłabym znaleźć dobrego geriatrę i słuchać jednego lekarza

Kilka leków branych jednocześnie może powodować reakcje niepożądane, dlatego należy to konsultować z lekarzem, a ponadto czytać ze zrozumieniem ulotki do leków - mówili 13 czerwca w Białymstoku specjaliści podczas konferencji o bezpieczeństwie zdrowia seniorów.

Bień podkreśliła, że niedobra jest sytuacja, w której senior leczy się u kilku specjalistów i każdy z nich wypisuje swoje leki.

- Po 85. roku życia radziłabym znaleźć dobrego geriatrę i słuchać jednego lekarza. Ponieważ takie podejście wielospecjalistyczne jest bardziej skoncentrowane na chorobie - i to multiplikuje ilość przepisywanych leków - aniżeli na pacjencie, bo liczy się jego dobre samopoczucie i w miarę kontrolowane bóle czy dolegliwości, z którymi niestety trzeba iść w tę starość - dodała prof. Bień.

Prof. Halina Car, która kieruje Zakładem Farmakologii Doświadczalnej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, mówiła, że seniorzy częściej niż inni pacjenci czytają ulotki z informacją o leku, ale powinni wiedzieć, na co zwracać uwagę, tymczasem ulotki są napisane trudnym językiem. Zaznaczyła, że trudno jest np. ocenić, czy określone działania niepożądane mogą wystąpić udanej osoby, jak je rozpoznać i co zrobić, gdy to się stanie.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH