Środek antybakteryjny uodparnia bakterie

FARMAKOTERAPIA

Autor: Super Nowości/rynekaptek.pl   14-10-2010, 09:22

Środek antybakteryjny uodparnia bakterie Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Amerykańscy naukowcy ostrzegają, że triclosan, popularny środek używany w środkach czystości, uodparnia bakterie na działanie antybiotyków.

Triclosan wchodzi w skład niektórych past, płynów do płukania ust, mydeł, kosmetyków do higieny intymnej, proszków do prania oraz detergentów. Jest także stosowany m.in. do dezynfekcji w szpitalach.

Naukowcy stwierdzili ostatnio, że odpowiedzialny za owe antybakteryjne działanie triclosan jest wręcz szkodliwy dla zdrowia. Według badaczy USA, którzy zamieścili swoje odkrycia na łamach „Journal of Photochemistry and Photobiology", środki higieniczne zawierające triclosan mogą przyczyniać się do zatrucia środowiska dioksynami.

Zauważono, że w kontakcie z chlorowaną wodą wodociągową, omawiany związek antybakteryjny powoduje powstawanie chloroformu, który jest podejrzewany o właściwości rakotwórcze. Na składnik kosmetyków powinny zwracać uwagę szczególnie kobiety w ciąży i matki karmiące, które wraz z mlekiem mogą przekazać dziecku tę szkodliwą substancję.

Triclosan blokuje u bakterii wydzielanie enzymu ENR, który pełni podstawową rolę w antybiotycznym leczeniu chorób bakteryjnych. Tak więc eliminując ów enzym, sprawia, że lek przestaje spełniać swoją rolę. W ten sposób też bakterie uodparniają się na antybiotyki.

Prof. Alicja Budak z Zakładu Mikrobiologii Farmaceutycznej UJ w Krakowie dodaje, że liczba odpornych na antybiotyki bakterii i bez tego stale rośnie. Co gorsza, wiele szczepów w obrębie drobnoustrojów już jest uodpornionych, natomiast nie ma nowych propozycji ich zwalczania.

Więcej: www.supernowosci.pl
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH