Statyna wpływa na sprawność intelektualną w SM

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   04-07-2017, 14:11

Statyna wpływa na sprawność intelektualną w SM Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Lek z grupy statyn, stosowanych w celu obniżeniu poziomu cholesterolu we krwi, poprawia sprawność intelektualną u osób z wtórnie postępującą postacią stwardnienia rozsianego - wynika z badania, które publikuje pismo "Lancet Neurology".

- To badanie jest ważne z klinicznego punktu widzenia, ponieważ pacjenci ze stwardnieniem rozsianym, a w szczególności z jego postępującą postacią, mają istotne choć zbyt rzadko zgłaszane problemy natury poznawczej, takie jak zaburzenia pamięci, przetwarzanie informacji czy płynność poznawcza. My wykazaliśmy wstępnie, że simwastatyna może pomóc części z nich - skomentował dr Chataway.

Zdaniem prof. Alana Thompsona, dziekana Wydziału Nauk o Mózgu na University College w Londynie, zachęcające jest to, że simwastatyna wywiera szerszy pozytywny wpływ na zdolności poznawcze oraz na jakość życia - dwa kluczowe obszary, które stanowią szczególnie duże wyzwanie u chorych na postępującą postać SM. Te wyniki tylko potwierdzają, jak ważne jest przeprowadzenie III fazy tego badania, podkreślił ekspert.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH