Miażdżyca naczyń nerkowych (RVD) występuje u ok. 7% pacjentów w wieku powyżej 65 lat. Według danych US Medicare w ciągu roku u 18% z nich wystąpi udar mózgu, u 30% ostry zespół wieńcowy, u 19% niewydolność serca, a 17% z nich umrze.
Przeprowadzone dotychczas badania kliniczne koncentrowały się głównie na ocenie skuteczności leczenia rewaskularyzacyjnego. Ze względu na udział miażdżycy w RVD a priori zaleca się rozpoczęcie leczenia statyną, mimo że nie przeprowadzono żadnego dużego badania klinicznego, potwierdzającego skuteczność takiego postępowania.
Chorzy z RVD są przeważnie w wieku podeszłym, obarczeni licznymi chorobami współistniejącymi, z upośledzoną funkcją nerek. Różnią się więc znacznie od populacji biorącej udział w dużych badaniach klinicznych, oceniających skuteczność statyn, co może rodzić pytanie o ewentualny stosunek korzyści do ryzyka. Z kolei RVD jest wyrazem zaawansowania miażdżycy, co może sugerować, że jest to grupa, która odniesie potencjalnie największe korzyści z rozpoczęcia terapii statyną.
Autorzy badania w retrospektywnym badaniu rejestrowym postanowili ocenić wpływ terapii statyną na występowanie zdarzeń sercowych i nerkowych w grupie pacjentów z rozpoznaną RVD.
Na podstawie przeprowadzonego badania autorzy stwierdzili, że stosowanie statyn poprawia rokowanie u osób w wieku podeszłym z RVD.
Kolejnym interesującym zjawiskiem, odnotowanym w omawianym badaniu, jest rzadkie stosowanie statyn u pacjentów z przewlekłą chorobą nerek (prawie 50% osób z chorobą wieńcową i przewlekłą chorobą nerek nie było leczonych statyną).
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych