
Najnowsze badania pokazały, że statyny wyraźnie zmniejszają prawdopodobieństwo śmierci u mężczyzn z wysokim poziomem cholesterolu LDL bez choroby wieńcowej. Ryzyko zgonu takich osób bez leczenia okazało się zaś dużo wyższe niż zakładano.
Naukowcy z Imperial College London i University of Glasgow na łamach pisma "Circulation" opublikowali wyniki długofalowego projektu z udziałem mężczyzn z wysokim poziomem tzw. złego cholesterolu (LDL), bez choroby wieńcowej i innych czynników ryzyka.
Jak wyjaśniają badacze, choć wcześniejsze testy wykazały pozytywne, obniżające poziom cholesterolu działanie statyn w różnych populacjach, to brakowało jasnych dowodów popierających obecne zalecenia podawania tych leków osobom z bardzo wysokim poziomem cholesterolu LDL, bez choroby serca.
Dowodów tych dostarczyła analiza trwającego łącznie 20 lat badania. Składało się ono z dwóch części. Pierwsza to rozpoczęty w 1995 roku 5-letni projekt West of Scotland Coronary Prevention Study (WOSCOPS), który pokazał, że podawanie perwastatyny (lek z grupy statyn) mężczyznom z wysokim poziomem cholesterolu LDL obniża ryzyko zawału i śmierci z powodu chorób serca. Jak wyjaśniają autorzy pracy, po tym badaniu statyny stały się rutynowo podawanym lekiem.
Druga, trwająca 15 lat część objęła ponad 5,5 tys. mężczyzn, z których ponad 2,5 tys. miało wysokie stężenie cholesterolu LDL. Brali w niej udział jednak tylko ochotnicy, którzy nie mieli stwierdzonej choroby wieńcowej. Wiek uczestników mieścił się w zakresie 45-64 lata. Część z nich miała przy tym bardzo wysokie stężenie LDL (ponad 190 mg/dl) a część podwyższone (155 mg/dl).
Podawanie leku przyniosło wyraźne efekty. W przypadku mężczyzn z bardzo wysokim poziomem LDL ogólne zagrożenie śmiercią w ciągu 20 lat spadło o 18 proc., ryzyko śmierci z powodu choroby wieńcowej o 28 proc., a z powodu innej choroby układu krążenia - o 25 proc.
15-letnia obserwacja pozwoliła też zweryfikować oszacowane wcześniej ryzyko zgonu nieleczonych osób z bardzo wysokim poziomem LDL. Okazało się ono aż dwukrotnie wyższe niż sugerowały pierwotne wyliczenia.
Autorzy badania twierdzą, że dostarczyło ono dowodów na to, że przy poziomie LDL powyżej 190 mg/dl powinno się podawać statyny już bez oceny ryzyka, ponieważ taki poziom cholesterolu stanowi dostateczne zagrożenie.
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych