
Za mało uwagi poświęcono dotychczas stosowaniu antybiotyków w stomatologii, mimo że stanowią one większość leków przepisywanych przez lekarzy dentystów - czytamy na portalu Gazeta Lekarska.
Anna Lella, przewodnicząca Europejskiej Regionalnej Organizacji Światowej Federacji Dentystycznej (ERO-FDI) uważa, że oporność na antybiotyki (ang. antimicrobial resistance, AMR) stanowi obecnie jedno z ważniejszych zagadnień z zakresu zdrowia publicznego.
Jej zdaniem, problem jest złożony i wskazuje się różne przyczyny tego zjawiska, leżące zarówno po stronie producentów żywności, pacjentów stosujących samowolnie antybiotyki, jak również i samych lekarzy, którzy być może zbyt pochopnie ordynują antybiotyki albo w nieprawidłowej dawce lub z nieprzestrzeganiem częstotliwości stosowania.
Coraz częściej dostrzega się, iż jest to kwestia istotna także w zakresie stomatologii. Rada Europejskich Lekarzy Dentystów (CED) w przyjętym w 2014 r. stanowisku zauważa, że stosunkowo mało uwagi poświęcono dotychczas stosowaniu antybiotyków w stomatologii, mimo że stanowią one większość leków przepisywanych przez lekarzy dentystów.
Światowa Federacja Dentystyczna (FDI) współpracuje w tym zakresie z WHO. Komentując raport sekretariatu WHO, FDI na podstawie posiadanych danych podkreśliła, że stomatolodzy przepisują pacjentom przeciętnie od 7 do 11 proc. wszystkich ordynowanych antybiotyków. Wskazuje to dobitnie, że wszelkie działania mające na celu przeciwdziałanie temu problemowi powinny być konsultowane także z organizacjami lekarsko-dentystycznymi.
Więcej: http://gazetalekarska.pl/
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych