Stosowanie euceryny musi być zgodne z Farmakopeą Polską

FARMAKOTERAPIA

Autor: POIA/rynekaptek.pl   18-07-2017, 08:05

Stosowanie euceryny musi być zgodne z Farmakopeą Polską Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W Polsce w ciągu ostatnich 2 dekad zaczęły się pojawiać na rynku farmaceutycznym podłoża o zróżnicowanym składzie, które producenci nazywają euceryną. Obecnie w obrocie jest dostępnych aż 9 takich podłoży - piszą dr Lucyna Wolniak i prof. Małgorzata Sznitowska w artykule pt.: „Monografia euceryny w Farmakopei Polskiej”.

Autorki wskazują, że w zależności od producenta, zamiast części wazeliny wprowadzono np. olej parafinowy, albo wazelinę w całości zastąpiono mieszaniną oleju parafinowego, oleju wazelinowego, parafiny twardej i niekiedy parafiny miękkiej.

Jeżeli euceryna jest składnikiem leku recepturowego, farmaceuta ma obowiązek użycia jednego z tych podłoży. Niewłaściwe jest użycie w takim przypadku podłoża, które nie zostało oznaczone przez producenta jako zgodne z Farmakopeą Polską - czytamy w artykule.

Ważne jest więc, aby na opakowaniu euceryny umieszczana była przez producenta informacja, że produkt odpowiada wymaganiom FP X (lub wkrótce FP XI), z odniesieniem do monografii maści eucerynowej I lub II.

W przypadku wskazania przez lekarza innego podłoża farmaceuta musi odnotować jego szczegółowy skład (należy wykluczyć podłoża o nieznanym pełnym składzie jakościowym).

Więcej: https://www.poia.pl/

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH