
W Polsce mamy rosną liczbę pacjentów, którzy przyjmują leki przeciwbólowe, a nie odnoszą z tego korzyści – mówi w wywiadzie dla Rynku Aptek dr Jarosław Woroń.
Podobnie przeciwwskazaniem do stosowania przeciwbólowego naproksenu jest przyjmowanie przez pacjentów leków przeciwpłytkowych czy przeciwzakrzepowych, bo skojarzenie to wprost zwiększa ryzyko krwawień.
Drugą bardzo istotną rzeczą jest to, że wszystko zależy od wieku pacjenta. Jeżeli mamy chorego w wieku powyżej 75 lat, który skarży się na ból, to na pewno nie będzie optymalnym wyjściem zastosowanie meloksykamu. Lek ma okres półtrwania ok. 20 godzin, co może zwiększać ryzyko wystąpienia objawów niepożądanych.
Należy zatem liczyć i wyraźnie rozdzielać fachową poradę w zakresie efektywności i bezpieczeństwa od marketingowej.
RA: Sporo mówi się o incydentach sercowo – naczyniowych i układu pokarmowego po zastosowaniu NLPZ. Jak w tym spektrum mieści się ketoprofen?
JW: Ketoprofen to nie jest lek, który w szczególny istotny sposób zwiększa ryzyko incydentów sercowo – naczyniowych i krwawienia, oczywiście pod warunkiem stosowania dawek wyspecyfikowanych w Charakterystyce Produktu Leczniczego.
To nie jest tak, że lek dostępny bez recepty, jest skuteczny i bezpieczny w każdej zastosowanej dawce. Dlatego dostępny na stacji benzynowej czy na poczcie ibuprofen występuje w zalecanej dawce 1200 miligramów na dobę, bowiem nie generuje szczególnego ryzyka i gastroenterologicznego i sercowo naczyniowego. Jeżeli tę dawkę przekroczymy, albo zażyje ją pacjent, który już jest po incydencie naczyniowym (zawał, udar) i przyjmuje np. kwas acetylosalicylowy w prewencji wtórnej, to wtedy mogą się pojawić problemy, bo ibuprofen może redukować skuteczność przeciwpłytkową kwasu acetylosalicylowego.
Znowu niezwykle ważnym elementem jest to, że leki te są bezpieczne i skuteczne z punktu widzenia samoleczenia tylko wtedy, gdy pacjent zastosuje się dokładnie do wskazań sposobu dawkowania opisanego w ulotce.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych