Stosowanie leków OTC: niektórzy pacjenci to ofiary tzw. porady marketingowej

FARMAKOTERAPIA

Autor: Luiza Jakubiak/ rynekaptek.pl   20-11-2017, 08:01

Stosowanie leków OTC: niektórzy pacjenci to ofiary tzw. porady marketingowej Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W Polsce mamy rosną liczbę pacjentów, którzy przyjmują leki przeciwbólowe, a nie odnoszą z tego korzyści – mówi w wywiadzie dla Rynku Aptek dr Jarosław Woroń.

RA: Kiedy sięgnąć po ketoprofen? W jakich objawach?
JW: Jest to lek niezwykle skuteczny w bólu zapalnym, ponieważ posiada działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe. Będzie zatem skuteczny w leczeniu naczyniopochodnych bólów głowy, bólu zębów. Przykładowo w tym ostatnim przypadku nigdy nie zalecamy paracetamolu, ponieważ ból zęba jest zawsze bólem zapalnym i paracetamol zawsze będzie mniej skuteczny. Ketoprofen będzie też zawsze skuteczny w przypadku bólów pourazowych w narządzie ruchu, np. w zaostrzeniu bólu krzyża, w kolce nerkowej w terapii skojarzonej oraz w przypadkach pierwotnego bolesnego miesiączkowania.

RA: Jaka jest dawka maksymalna dla tego leku?
JW: Pacjent w samoleczeniu nie powinien przyjmować dawki większej niż 150 miligramów na dobę. Maksymalna dawka całkowita to 200 miligramów na dobę. Tej dawki nigdy nie wolno przekroczyć, ponieważ powyżej mamy bardzo niewielki przyrost efektu analgetycznego, natomiast jest bardzo znaczny wzrost ryzyka krwawienia z górnego odcinka przewodu pokarmowego.

Mówiąc często o ketoprofenie jako o leku „niedobrym” dla przewodu pokarmowego mówimy zwykle o stosowaniu tego leku w dawkach, które były przed zmianą maksymalnej pułapowej dawki, jaką było wtedy 300 mg na dobę. Tymczasem dzisiaj już wiemy, że przy dawce między 200 a 300 mg nie ma efektywnego przyrostu działania przeciwbólowego i przeciwzapalnego, natomiast pojawia się generowanie przede wszystkim ogromnego ryzyka gastroenterologicznego.

Zatem w powszechnym rozumieniu działania leków istnieje wiele mitów, które są często wydobywane z czasów, kiedy te leki były stosowane w innych formulacjach, w innych dawkach, w innych postaciach, w inny sposób, czyli „nie tu i teraz”. Tego typu mitami nie wolno się posługiwać, bo zakłamujemy fakty. Takim typowym przykładem jest zwrócenie uwagi na profil bezpieczeństwa metamizolu, czyli popularnej pyralginy, również dostępnej bez recepty.

W pewnym momencie wydawało się, że lek najlepsze lata świetności ma za sobą, tymczasem badania przeprowadzone z nowymi metabolitami dostarczyły wiedzy na temat mechanizmu działania tego leku, powodując włączenie go do praktyki klinicznej – wiemy, że prawidłowo stosowana pyralgina znacząco pomaga, a nie generuje szczególnego ryzyka.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH