Stosowanie podwójnej dawki szczepionki przeciw ospie wietrznej jest uzasadnione

FARMAKOTERAPIA

Autor: Robert Gontarek/rynekaptek.pl   01-02-2011, 08:05

Stosowanie podwójnej dawki szczepionki przeciw ospie wietrznej jest uzasadnione

W 1995 roku Departament Zdrowia USA zalecił szczepienie dzieci w wieku 1-13 lat pojedynczą dawka preparatu. Mimo że dzięki temu zachorowalność spadła aż o 90 proc., notowano wiele przypadków występowania ospy u dzieci zaszczepionych.

W rozporządzeniu z 2006 roku pojawiło się więc zalecenie dodatkowej dawki dla dzieci od 4 do 6 roku życia. Lutowy numer czasopisma The Journal of Infectious Diseases przynosi sprawozdanie z badań potwierdzających skuteczność tej drugiej opcji.

Działając na określonym obszarze stanu Connecticut, badacze z Yale University wykryli 71 przypadków ospy u dzieci 4-letnich i starszych.

Ustalili, że żadne z nich nie otrzymało podwójnej dawki – 93 proc. immunizowano starszą metodą, a 7 proc. w ogóle nie przeszło szczepień.

Następnie w odrębnym badaniu z obserwacją 140 przypadków kontrolnych porównano działanie pojedynczej i podwójnej dawki szczepionki. Wyniki wykazały odpowiednio 86 i ponad 98 proc. skuteczności. Według dalszych szacunków, ryzyko zachorowania na ospę wietrzną po podwójnej szczepionce okazało się aż o 95 proc. niższe.

Źródło: Physorg.com
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH