Stosowanie środków nasennych: ostrożnie po przebudzeniu

FARMAKOTERAPIA

Autor: Reuters/rynekaptek.pl   31-01-2011, 07:33

Stosowanie środków nasennych: ostrożnie po przebudzeniu

Popularny środek nasenny Zolpidem może powodować zaburzenia równowagi. Niepożądane efekty, w różnym stopniu nasilenia, utrzymują się co najmniej przez pół godziny po przebudzeniu.

Nie oznacza to konieczności odstawienia danego leku, jednak badacze ze stanowego Uniwersytetu Kolorado w Boulder apelują do pacjentów o wzmożoną ostrożność, np. podczas nocnego wstawania.

Próba chodzenia
Według nich, lepiej nie przyjmować leku jedynie w trakcie dłuższych wyjazdów, ze względu na większe ryzyko potknięcia i upadku podczas noclegu w obcym miejscu.

Zolpidem jest krótkodziałającym lekiem z grupy imidazopirydyn, sprzedawanym pod różnymi nazwami handlowymi, takimi jak Zolpimist, Edluar, Hypogen, Somidem czy Ivedal. Amerykańscy badacze sprawdzili, jaki wpływ wywarł na kondycję 25 dorosłych osób nie wykazujących problemów ze zdrowiem.

Test polegał na przejściu po narysowanej na podłodze linii i rozwiązaniu kilku prostych zadań matematycznych. W pierwszej kolejności wszystkim uczestnikom podano placebo, co nie miało żadnego wpływu na przebieg testu.

Zachwiany chód
Natomiast po przyjęciu Zolpidemu aż u 58 proc. z nich wystąpiły problemy z zachowaniem równowagi. Ponadto osoby te poruszały się dużo wolniej, a ich sprawność intelektualna uległa obniżeniu.

Skutki te były najbardziej widoczne u osób po 60 roku życia, jednak odnotowano je także aż u 27 proc. młodszych uczestników. Badacze podkreślają, że w każdym z przypadków chodzi o oddziaływanie tymczasowe.

Poza tym podobne efekty przynosi brak snu, więc jeśli lek został przepisany, trzeba kontynuować jego przyjmowanie. Amerykanie uspokajają: należy unikać porównań ze środkami nasennymi w rodzaju Triazolamu, który w dużych dawkach może potęgować symptomy chorób psychicznych u osób z takimi zaburzeniami.

Źródło: www.reuters.com

tłum. Robert Gontarek
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH