Substancja pochodząca z rośliny doniczkowej zapobiega astmie?

FARMAKOTERAPIA

Autor: kopalniawiedzy.pl/rynekaptek.pl   15-09-2017, 12:16

Substancja pochodząca z rośliny doniczkowej zapobiega astmie? Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Naukowcy odkryli, że substancja FR900359 wyizolowana z liści popularnej rośliny doniczkowej - ardizji karbowanej, niemal całkowicie hamuje skurcz dróg oddechowych u astmatycznych myszy.

Naukowcy z Uniwersytetów w Bonn i Nottingham zainteresowali się rośliną ze względu na substancję FR900359 pozyskiwaną z liści. Okazało się, że może ona zapobiegać skurczom mięśniówki gładkiej oskrzeli. Wydaje się też, że jest skuteczniejsza i działa dłużej niż salbutamol, agonista receptorów β2 najczęściej stosowany w leczeniu astmy - pisze serwis kopalniawiedzy.pl.

Na razie jednak testowano substancję wyłącznie na astmatycznych myszach i nie wiadomo, czy będzie skuteczna u ludzi. Nim więc FR900359 ewentualnie trafi do użytku klinicznego, dalsze testy mogą zająć wiele lat.

Więcej: www.kopalniawiedzy.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH