Substancje antybakteryjne w detergentach to zły pomysł

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP Nauka w Polsce/ rynekaptek.pl   22-06-2017, 15:21

Substancje antybakteryjne w detergentach to zły pomysł Triklosan i triklokarban weszły na rynek w latach 60. i szybko się rozpowszechniły. Wchodzą zarówno w skład mydeł, past do zębów, dezodorantów, tkanin oraz tworzyw sztucznych

Dodawane do mydeł, detergentów, past do zębów, a nawet tworzyw sztucznych substancje antybakteryjne: triklosan i triklokarban, mogą wywierać szkodliwy wpływ na środowisko i nasze zdrowie - podaje pismo "Environmental Health Perspectives".

Triklosan i triklokarban weszły na rynek w latach 60. i szybko się rozpowszechniły. Wchodzą zarówno w skład mydeł, past do zębów, dezodorantów, tkanin oraz tworzyw sztucznych, z których wytwarza się na przykład zabawki czy pojemniki na żywność.

Jak wykazały liczne badania, obie substancje oraz produkty ich rozpadu przez długi czas utrzymują się w środowisku. Można je znaleźć w glebie, wodzie, organizmach zwierząt i ludzi, a nawet mleku matek.

Wyniki badań na zwierzętach sugerują, że te antybakteryjne związki mogą powodować zaburzenia hormonalne, potencjalnie wpływając na rozwój, dojrzewanie płciowe i płodność. Nie jest jasne, czy i w jakim stopniu zagrożenia zaobserwowane u zwierząt laboratoryjnych dotyczą ludzi.

Jednak w roku 2016 US Food and Drug Administration (FDA) zakazała dodawania wspomnianych związków do wielu środków czystości. Częściowy zakaz stosowania do tego celu triklosanu obowiązuje również w Unii Europejskiej.

Ponad 200 sygnatariuszy opublikowanego właśnie Oświadczenia Florenckiego (Florence Statement)– przede wszystkim naukowców i lekarzy - chciałoby jednak, aby podobne ograniczenia wprowadziły agencje na całym świecie.

Jak argumentują, obecność substancji antybakteryjnych w środowisku nie jest problemem lokalnym, ale globalnym. Ponadto ograniczenia wprowadzone przez FDA nie dotyczą na przykład przyborów szkolnych czy dywanów.

Więcej: nauka.pap.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH