ŚUM: sala podań leków dla chorych ze stwardnieniem rozsianym

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   13-12-2019, 11:32

ŚUM: sala podań leków dla chorych ze stwardnieniem rozsianym Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W Uniwersyteckim Centrum Klinicznym im. prof. Kornela Gibińskiego ŚUM w Katowicach otwarto edukacyjną salę do podań leków dożylnych dla pacjentów chorujących na stwardnienie rozsiane.

Inicjatywa ma nie tylko zwiększyć komfort i bezpieczeństwo w trakcie kilkugodzinnego podawania leku, ale służyć także rozwijaniu świadomości, edukacji i motywacji pacjentów do dalszej walki z chorobą.

- Powstała inspirująca przestrzeń, która nie tylko pozwala pacjentom przyjmować leki w przyjaznych warunkach, ale także łagodzi stres związany z chorobą i z pobytem w szpitalu. Mamy ogromną nadzieję, że dzięki takim rozwiązaniom regularne wizyty w ośrodku przestaną być przykrym obowiązkiem dla chorych - powiedziała ordynator Oddziału Neurologii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego dr hab. Ewa Krzystanek.

Pacjenci mają w nowej sali do dyspozycji m.in. tablet z aplikacją, gdzie w multimedialnej formie czekają praktyczne informacje o życiu z chorobą. Można się także zapoznać się z materiałami na temat funkcjonowania psychicznego człowieka.

Sala powstała w ramach projektu "Nauka ratuje życie". W jego drugiej edycji bierze udział ponad 30 oddziałów neurologicznych szpitali publicznych w Polsce. Partnerami merytorycznymi, dbającymi o jakość materiałów edukacyjnych, są Polskie Towarzystwo Neurologiczne, Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego, Fundacja SM-Walcz o Siebie i Copernicus College.

Inicjatorem programu i autorem koncepcji jest firma Roche Polska, dla której inicjatywa jest jednym z elementów działalności w partnerstwie publiczno-prywatnym.

- Wierzymy, że nowa sala podań będzie dla chorych przyjaznym miejscem, kojarzącym się nie tylko z pobytem w szpitalu, ale również z możliwością poszerzania wiedzy - powiedziała dyrektor medyczna Roche Polska Agnieszka Brzezińska.

Pakiety edukacyjne w formie elektronicznej, przygotowane przez Copernicus College i dostarczane przez internet, będą dostępne dla pacjentów zarówno w salach szpitalnych, jak i w domach, gdzie do nauki mogą zachęcać również swoich bliskich. Ukończenie kursów zostanie poświadczane certyfikatem.

Copernicus College to pierwsza polska platforma MOOC (masowych otwartych kursów online), pozwalająca na studiowanie przez internet. Autorami jej rozwiązań są wykładowcy i doktoranci Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Anna Gumułka (PAP)

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH