Superbakteria atakuje również na Podlasiu

FARMAKOTERAPIA

Autor: radiozet.pl/ rynekaptek.pl   22-03-2017, 08:37

Superbakteria atakuje również na Podlasiu Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku ogłosił, że w ubiegłym miesiącu doszło tam do rekordowej ilości zakażeń bakterią Klebisiella pneumoniae typu New Dehli. W lutym oporne na antybiotyki mikroby zaatakowały 32 pacjentów. Do 17 marca zachorowało 11 kolejnych.

Do tej pory prym w ilości zarażonych pacjentów wiodło województwo mazowieckie, ale ostatnie dane wskazują, że Klebisiella pneumoniae (pałeczka zapalenia płuc) zaczęła atakować we wschodniej części naszego kraju, na Podlasiu.

Choć drobnoustroje tego typu występują powszechnie na ludzkiej skórze, w jelitach czy w jamie ustnej i zwykle nie są dla nas groźne, to jednak w przypadku osłabionej odporności (w wyniku przewlekłej choroby, zabiegu operacyjnego, chemioterapii lub u osób starszych) stają się niebezpieczne.

Bakteria New Delhi nie reaguje na antybiotyki i nie da się jej zwalczyć farmakologicznie. Powoduje m.in. zapalenie płuc, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych oraz infekcje pęcherza moczowego. W skrajnych przypadkach może prowadzić do śmiertelnie niebezpiecznej sepsy.

Więcej: http://zdrowie.radiozet.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH