Superkomputer Watson pomoże też polskim onkologom

FARMAKOTERAPIA

Autor: wyborcza.pl/ rynekaptek.pl   14-04-2017, 15:23

Superkomputer Watson pomoże też polskim onkologom Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Superkomputer Watson to system sztucznej inteligencji, który ma dostęp do 600 tys. prac naukowych, 15 mln stron podręczników oraz 1,5 mln kart chorobowych pacjentów z całego świata. Wspomaga leczenie i diagnostykę w 31 klinikach onkologicznych na świecie.

Analizuje historie milionów pacjentów, by "uczulić się" na pierwsze symptomy raka, pełni również funkcję doradcy lekarza śledzącego naukowe publikacje. Do krajów, gdzie działa Watson, dołączyła Polska.

W Polsce komputer będzie na razie wykorzystywany przez onkologów - i nie do leczenia wszystkich schorzeń nowotworowych, ale kilku wybranych: raka jelita grubego, piersi, żołądka, szyjki macicy i płuc. Pierwszym miejscem w naszym kraju, w którym pracować będzie system, jest Regionalne Centrum Zdrowia w Lubinie (Dolnośląskie) należące do grupy EMC Szpitale - informuje Gazeta Wyborcza.

Superkomputer ma 2880 rdzeni i 15 terabajtów pamięci operacyjnej. Nie jest to klasyczny komputer stojący w konkretnym pomieszczeniu, do którego można podejść, obejrzeć go i dotknąć. Działający w Lubinie Watson to system w chmurze pracujący w ramach Watson Oncology i IBM Watson Healthcare. Zaawansowana sztuczna inteligencja napędzana jest m.in. przez ponad 90 serwerów.

Więcej: www.wyborcza.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH