
Społeczeństwo nie rozróżnia suplementu diety od leku. Przykładem takiej drastycznej niewiedzy była kobieta, która chorowała na insulinozależną cukrzycę typu 2. Odstawiła insulinę przechodząc na suplement diety, gdyż w jej ocenie, była to tabletka łatwa do przełknięcia.
„Przewietrz apteczkę!” to ogólnopolski cykl pilotażowych warsztatów edukacyjnych organizowany przez Fundację „Obywatele Zdrowo Zaangażowani”. Z okazji zbliżających się obchodów Międzynarodowego Dnia Samoleczenia (24 lipca) Fundacja na konferencji prasowej w Warszawie (19 lipca) postanowiła przypomnieć o ogólnoświatowym trendzie, jakim jest rosnąca i kluczowa rola samoleczenia w całym systemie opieki zdrowotnej.
Przedstawiciele Fundacji zwrócili uwagę na skalę stosowania samoleczenia. W ich ocenie jest to powszechne zjawisko i wynika z uwarunkowań kulturowych i systemowych. Dlatego pacjenci powinni posiadać odpowiednią wiedzę pozwalającą im leczyć się doraźnie w sposób odpowiedzialny i świadomy.
Samoleczenie przynosi oszczędności
- Wyedukowany pacjent nie nadużywa leków, przyjmuje je odpowiedzialnie i wie kiedy powinien zwrócić się o pomoc do lekarza lub farmaceuty – wskazała dr Anna Staniszewska, prezes Fundacji, adiunkt w Katedrze i Zakładzie Farmakologii Doświadczalnej i Klinicznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Jej zdaniem, zjawisko samoleczenia należy odbierać pozytywnie, zwłaszcza gdy stanowi niezastąpione wsparcie dla systemu ochrony zdrowia. Jest przy tym jeden warunek: musi być przemyślane i odpowiedzialne:
- Korzyści z właściwego samoleczenia mają wymiar społeczny, jak również indywidualny. Wyedukowany, świadomy i zaangażowany w dbanie o własne zdrowie pacjent zmniejsza koszty opieki zdrowotnej ponoszone przez całe społeczeństwo – podkreśliła prezes.
Analitycy z firmy Sequence HC Partners Sp. z o.o. w raporcie oszacowali bezpośrednie oraz pośrednie oszczędności dla budżetu państwa związane z samoleczeniem i wynikającą z niego mniejszą liczbą porad lekarskich oraz zwolnień. Okazało się, że są to oszczędności rzędu 4,4 mld zł rocznie. Kwota ta w ocenie Fundacji mogłaby być przeznaczona na inne obszary medycyny, które potrzebują większego wparcia.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych