Suplementy diety: powinny powstać rekomendacje dla seniorów

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   09-11-2017, 10:24

Suplementy diety: powinny powstać rekomendacje dla seniorów Seniorom najbardziej potrzebna jest suplementacja witaminy z grupy B i witaminy D

Wielu seniorów z powodu niedoborów niektórych substancji i składników pokarmowych wymaga stosowania suplementacji diety, dlatego powinno się opracować rekomendacje wskazujące, jakie suplementy są im najbardziej potrzebne - oceniają eksperci.

Odpowiedni poziom wapnia oraz witaminy D zmniejsza ryzyko rozwinięcia się osteoporozy, która osłabia kości i grozi poważnymi złamaniami. - Różnego rodzaju złamanie kości pogarszają jakość życia osób starszych, mogą sprawić, że nie będą oni w pełni samodzielni, a w niektórych przypadkach mogą skrócić ich życie – podkreślił prof. Samoliński.

Dr Igor Łoniewski z Zakładu Biochemii i Żywienia Człowieka Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie zwrócił uwagę, że suplementacja diety wymagana jest w trakcie zażywanie niektórych leków.

Przykładowo diuretyki (leki moczopędne) stosowane w leczeniu nadciśnienia tętniczego mogą niebezpiecznie obniżyć poziom potasu w organizmie. Z kolei glikokortykosteroidy, stosowane w leczeniu astmy i przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, zmniejszają poziom wapnia w organizmie.

- To wszystko jest tak skomplikowane, że powinno się opracować rekomendacje dotyczące tego jakie suplementy powinny być stosowane przez seniorów w zależności od ich wieku, schorzeń, na które cierpią, oraz przyjmowanych leków – powiedział prof. Samoliński. Jego zdaniem powinni w tym doradzać zarówno dietetycy, jak i lekarze oraz farmaceuci w aptekach, w których suplementy diety są najczęściej są kupowane.

Dr Błecha podkreślił, że rynek suplementów należy ucywilizować - w tym znaczeniu, żeby konsument wiedział, jakie zażywać dodatki do żywności i miał pewność, że informacja podana na opakowaniu suplementu jest zgodna z jego zawartością.

- Seniorzy nie mogą wydawać pieniędzy na to co nie jest im przydatne. Suplementy diety muszą dlatego spełniać trzy warunki: muszą być skuteczne, bezpieczne i odpowiedniej jakości – podkreślił dr Łoniewski.

Prof. Samoliński przypomniał, że w rejestrze Głównego Inspektora Sanitarnego jest prawie 30 tys. produktów zgłoszonych jako suplementy diety.

Z opublikowanego niedawno raportu "Rynek Suplementów Diety. Bezpieczeństwo, trendy, regulacje" opracowanego przez Aliant Consulting Group wynika, że suplementy diety zażywa ok. 72 proc. Polaków, najczęściej w wieku od 50. i do 70. roku życia.

W 2016 r. sprzedaż tych produktów zwiększyła się do 3,5 mld zł, a w 2017 r. prawdopodobnie wzrośnie do ponad 4 mld zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH