Suwałki: lekarze rodzinni nie informują sanepidu o przypadkach grypy

FARMAKOTERAPIA

Autor: Gazeta Współczesna, KL/rynekaptek.pl   01-02-2011, 11:20

Suwałki: lekarze rodzinni nie informują sanepidu o przypadkach grypy Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Suwałki to samotna wyspa na mapie zachorowań na grypę. Do sanepidu od dwóch miesięcy nie wpłynęło żadne zgłoszenie przypadku takiego zachorowania z miasta.

Jak się jednak okazuje to nie dlatego, że choroba suwalszczan się nie ima. Powód jest bardziej prozaiczny.

Jak podaje Gazeta Współczesna lekarze rodzinni z Suwałk nie zgłaszają takich przypadków Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. To, bowiem wiąże się z konieczności wypełnienia dodatkowego druku, gdzie lekarz musi zamieścić m.in. szczegółowy opis przebiegu choroby.

Dzięki raportom lekarzy stacja sanepidu może zorientować się, jaka wygląda sytuacja w regionie, wychwycić ogniska choroby i z nimi walczyć.

Dla prof. Roberta Flisiaka, konsultanta województwa podlaskiego w dziedzinie chorób zakaźnych ta sytuacja nie jest zaskoczeniem.

– Sprawa jest prosta. Nie ma systemu motywującego lekarzy do wypełniania dodatkowych formularzy. Trudno wymagać od nich by po dyżurze zostawali i przez kolejne godziny pracowali w czynie społecznym – mówi portalowi rynekzdrowia.pl prof. Robert Flisiak.

Dodaje, że dopóki nie powstanie system, który by w jakikolwiek sposób sankcjonował przepływ informacji w ochrony zdrowia, to taka sytuacja będzie normą. Z drugiej strony, jeżeli lekarz zacznie w godzinach pracy zajmować się sprawozdawczością to nasuwa się pytanie, kto będzie leczył?

Wymóg wypełniania wszelkich dodatkowych formularzy już od lat jest kością niezgody między lekarzami POZ a płatnikiem, który chce wprowadzić kolejne wymogi dotyczące sprawozdawczości przy okazji podpisywania umów na kontrakty.

Profesor zwraca uwagę, że to nie jest nowe zjawisko. Problem przepływu informacji pomiędzy poszczególnymi ośrodkami w kraju, był widoczny już w czasie zeszłorocznego narastania problemy z grypą A/H1N1. Jak zaznacza nasz rozmówca, nikt nie wyciągnął z tego wniosku.

 Lech Wałęsa kiedyś powiedział: zbij pan termometr nie będziesz chorował. I tu niestety mamy podobną sytuację – przyznaje prof. Flisiak.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH